12 YAŞINDA VE IQ’SU HAWKİNG’DEN YÜKSEK

 

 

12 yaşındaki bir İngiliz kız, IQ testinde 162 çıkınca herkes şok geçirdi.

Çünkü küçük Nicole Barr, astrofizik dünyaca meşhur Hawking’ten de yukarı bir IQ skoruna ulaşmış oldu. Böylece Harlow’da yaşayan Nicole dünyanın en zeki % 1’i arasına girmekle haklı olarak gururlanabilir.

IQ testlerinden 140 puan alanlar dâhi sınıfında addediliyor.

En yüksek entelekte (IQ) sahip olanların dünya çapında tanınan derneği Mensa International, sonuca şaştığını belirtiyor. 110 üyesi bulunan cemiyet adına açıklama yapan Ann Clarkson,“162 puan sonucu tanınmakla birlikte, çok ender ortaya çıkar“ dedi.

Genç dâhinin Annesi Dolly Buckland, The Daily Mirror  gazetesine kızının “ufak yaştan beri kitap ve dergilerdeki hataları bulduğunu” söyledi. Çok çalışkan bir kızmış. Gururlu anne kızının her zaman okuldan sonra ödev yapma  kulübünde kaldığını söyledi.

Babası James Barr  da ailenin bir Roman (çingene) toplumuna ait olduğunu söyledikten sonra, kızının akademik yüksek  başarısına işaret ederek, “etnik kökenin zekâda ve başarıda hiçbir rol oynamadığını ispatladığını” ifade etti. Böylece bir azınlık olarak itilip kakılmanın acısını gazetecilerle paylaşmış oldu.

Şimdi soru, bu olağanüstü zeki kızın geleceğinin ne olacağı.

 

 

Die Welt haberi

Western Daily Press haberi

Mirror haberi

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This