2015’İN İLK HAFTASINDA BAŞKA GÜNDEM

 

Putin Yanlıları Giremez:

Spiegel dergisinde çıkan bir habere göre, Polonya’nın kuzeyinde Ukraynalıların işlettiği bir lokantada, Putin yanlılarının lokantaya giremeyeceği ve hizmet görmeyecekleri ile bir pankart asılmış bulunuyor.

Wiktoria ve Wadim Sikerko çifti, Kuzey Denizindeki Gdingen/Sopot’taki restoranlarına “Mala Ukraina” (küçük Ukrayna) adını vermişler. Lokantanın girişi tipik Ukrayna süslemeleri ile bezenmiş ve kapıya mavi-sarı Ukrain bayrakları asılmış.

Sirekos ailesi Kievli ve henüz dört ay önce üç çocukları ile yeni bir başlangıç yapmak için Polonya’ya göçmüşler. Putin sempatizanları ile herhangi bir ilişkide bulunmak istemiyorlar. Vatanlarını terk etmek zorunda kalan bu aileyi anlamamak mümkün değil. Lokantanın önünde Putin’in portresi var ve altında “Putin taraftarlarının girişi yasaktır” yazısı mevcut. O pankartın yanında ise kırmızı bir köpek resmi var. Onun resmi kırmızı ile çizilmemiş, yani o lokantaya girebilir.

Wladimir Sikerko yerel “Gazeta Wyborcza” gazetesine verdiği mülakatta, anavatanımız Ukrayna’yı parçalayan politikalara karşıyız. Ailemizin çoğu orada kaldı. Biz ancak bu nevi ilanlarla yardım edebiliyoruz, demiş.

Rusya’dan korku, Polonya’da, Kırım’ın işgalinden sonra  artmış bulunuyor. Çünkü Polonya devletinin üç defa tarih sahifelerinden silinmesinde, Rusların her zaman büyük rolü olmuştu. Polonya Dışişleri Bakanı Grzegorz Schetyna kısa bir süre önce Polonya kökenli 200 Ukraynalıyı kurtarmayı planladıklarını bildirmişti.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ile ülkenin doğusunda Rusya’nın desteklediği ayrılıkçılar arasındaki silahlı çatışmalarda şimdiye kadar 4.700 kişi ölmüş bulunuyor. Putin’in bu çatışmayı durdurmaya ise hiç gönlü yok.

 

 

Maya Medeniyetini Kimler Yok etti?

Meşhur Discovery Channel belgesel kanalına göre, Belize’deki su altındaki “mavi delik” dalgıçlar ve turistler için dünyanın “10 muhteşem yerinden biri” olarak kabul ediliyor.

Bilim adamaları ise bu fenomeni başka şekilde değerlendiriyorlar: Maya medeniyeti, kuraklığın hâsıl ettiği açlık ile ortadan kalkmıştır.

Rice Üniversitesi dünya bilimcisi Andre Doxler, LiveScience dergisine yeni bir teoriden bahsetti: “Mavi Deliği” ve çevresindeki lagün ile mercanları inceleyen ekipler, 10 yüzyılda Yukatan yarımadasında Maya medeniyetinin çökmeye başladığı dönemdeki titanyumun alüminyum oranına benzer durumla karşılaşmışlar. Fazla miktarda titanyum güçlü yağışlara işaret ediyor. Mayaları yerleştiği volkanik kayalıklarda ise bu element bolca bulunuyordu. 800 ila 1000 yılları arasında her iki element arasındaki oran daha küçüktü, çünkü daha az yağış oluyordu.

Fazla yağış ise gıda ürünlerinin yetişmemesi ve sonuçta kıtlık başlangıcına işaret ediyor. Açlığa götüren bu gelişme huzursuzluk ve isyanlara, göçlere ve böylece bir medeniyetin çöküşüne yol açıyor.

 

 

Tataristan’da Noel Ağacı üstündeki ay

Müslümanlara yönelik tenkitleri ile bilinen Reis Süleymanov bir Rus gazetecisine, başkent Kazan’a yakın Vsokoya Gora (Küçük Dağ) kasabasında kurulan bir Noel ağacının üstüne yıldız yerine hilal konulduğunu söylemiş. Ona göre bu, sivil bir bayramı İslamlaştırmak demekmiş. Aynı zamanda Süleymanov, Vahabilerin Dağıstan’da ve Tataristan’da Yeni yılı kutlamamaya davet ettiklerini de hatırlatarak, bu hilal olayını bu çağrıya bağlamakta.

Bu tek olay anti-İslam güçleri de harekete geçirmiş. Zaten baskı altında olan azınlıklar bir de bu nevi, aslında pek de önemli olmayan bir olay yüzünden tekrar gündeme negatif kimseler olarak gelmekteler.

Kısacası dini fanatizm ve her şeyde radikal bir unsur aramak, insanların hayatını zorlaştırmaktadır. Totaliter topluluklarda artık bu nevi olaylara nerdeyse her gün rastlanmaktadır.

 

İşte yeni yılın ilk günlerinde dikkatimizi çeken ilginçlikler ve acayiplikler…

Author: Nadir Devlet

Prof. Dr., Türk Dünyası tarihi ve uluslararası ilişkileri uzmanıdır. 20 ve 21. yüzyılda Rusya, Kafkasya ve Orta Asya’daki Türk halklarının geçmişi, bugünü, siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik yapıları üzerinde yoğunlaşmıştır.

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This