Alman Faşizminin Canlanma Belirtileri

 

Almanya’da Neo Nazizm, yani yeni Nazi hareketi çok yıllardan beri mevcut. Ancak taraftarları çok az olduğundan fazla ciddiye alınmıyordu.

Son yapılan bir araştırmada Nordrhein-Westfalen (Kuzey Ren- Batı Falen) devletinin (eyaletinin) Dortmund şehrinde Neo Nazilerin çok güçlendiğini gösteren beş emare tespit edilmiş. Dortmund aslında Ruhr havzasında futbolseverleri ile bilinen bir şehirdi. Ancak Nortrhein-Westfalen Anayasa Koruma Organı (Almanya’nın MİT’i) kentin sağcı radikalizmin merkezine dönüştüğünü bildiriyor.

Böyle bir sonuca varılmasının tabii ki bir takım gerekçeleri, delilleri var. Bunlar beş adet olarak tespit edilmiş.

  • Die Rechte” (sağ) partisi, resmi makamlardan şehirde kaç tane Yahudi’nin bulunduğunu öğrenmek istemiş.
  • Dortmund’taki sağcılar beğenmedikleri gazetecileri ürkütmek için onlar hakkında gazetelere ölüm ilanları veriyorlar.
  • Dortmund polisi bir memurunu bu radikallerle ilişkisi olduğu için görevden uzaklaştırdı.
  • Dortmund stadında maç zamanlarında Neo Naziler, bir araya geldikleri köşede Nazi sloganları atıyorlar.
  • Geçenlerde dazlaklar kendi görüşlerini desteklemeyenlerin gittiği bir gazinoya saldırdılar ve bir hayli müşteriyi yaraladılar.

 

Tabii ki bu radikallerin sayısı fazla değil. Ancak Naziler için önemli günlerde yürüyüşler yaparak, halkın huzurunu kaçırmayı beceriyorlar. Doğrusu onlara karşı olan gruplar varsa da, bunlar Neo Naziler gibi organize değiller. Neo Naziler yeni ortaya çıkan İslam ve yabancı aleyhtarlarından da yararlanma yolları arıyor, onların toplantılarına katılıyorlar.

Başka bir ifade ile Almanlarda, her millette olabileceği gibi, faşizm refleksleri güçlenmeye başladı. Bunda politikacıların ve kapitalistlerin her şeyden fayda sağlamak zihniyeti ve tutumlarının rolü büyük oluyor. Halkın derdi onları pek ilgilendirmiyor.

 

 

Aşağıdaki video “Ben yabancı düşmanı değilim, FAKAT” diyen Alman vatandaşları hakkında…

 

30 Ocak 2015’te NDR (Nord Deutsche Rundfunk) televizyon kanalı, Panorama programında aşağıdaki kareleri gösterdi.

Arka planda kullanılan saldırı görüntüleri ise Rostok-Lichten hagen‘de, 1992 yılında, çoğunlukla Vietnamlı sığınmacıların yaşadıkları konuta düzenlenen kundaklama olayına ait. Yapımcı, bu olaya paralel olarak yakın zamanda Dresden’de düzenlenen gösteriler esansında çekilen karelere de yer veriyor.

Almanlarda ırksal refleksler tekrar canlanmaya başlamışa benziyor. Dünya insanlarını birbirine düşman ve rakip hale getiriyorlar. Bu işin fazlaca üstüne varınca da ipin ucu kaçıyor. Almanya’da tekrarlanmaz diye ümit ediyoruz. Aksi takdirde 5 milyon yabancı (takriben 3 milyonu Türkiyeli) topun ağzında kalacak.

 

 

 

 

 

 

Videoyu Almanca orijinalinden Türkçe’ye çeviren: Nadir Devlet

Kapak görseli

Author: Nadir Devlet

Prof. Dr., Türk Dünyası tarihi ve uluslararası ilişkileri uzmanıdır. 20 ve 21. yüzyılda Rusya, Kafkasya ve Orta Asya’daki Türk halklarının geçmişi, bugünü, siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik yapıları üzerinde yoğunlaşmıştır.

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This