ALZHEIMER HASTALIĞININ TEDAVİSİ BULUNDU!

 

 

Avustralya’da bilim adamları tarafından uzun süredir üzerinde çalışılan yeni bir tedavi yönetminin Alzheimer hastalığını tedavi ettiği ve hastalıkla oluşan hafıza kaybını %75’e kadar geri çevirebildiği duyuruldu.

 

 

Fareler üzerindeki deneyin başarılı olması üzerine buluşu kamuoyuyla paylaşan bilim adamları, tedavinin basitçe, ultrason dalgaları kullanılarak hastalıktan dolayı sinir sistemi üzerinde oluşan amymoid plakların parçalanması şeklinde çalıştığını anlattı.

 

Buluş hakkındaki bu bilgileri, Queensland Üniversitesi’nde yapılan basın toplantısında Yaşlılık Demansı Araştırma Merkezi direktörü Prof. Dr. Jürgen Götz verdi.

Toplantıda Queensland Eyaleti Başkanı Annastacia Palaszczuk da söz aldı ve bu araştırma süreci için devlet kaynaklarından 9 milyon Avusturya doları ayrıldığını belirtti.

 

Çoğu defa yaşlılıkla birlikte başgösteren ve ciddi hafıza yitimine neden olan, hastaların bebek gibi davranmasına, yeme, konuşma, yürüme gibi temel becerilerini bile kaybetmesine yol açan Alzheimer hastalığı, bu buluşla tarihe karışacak gibi görünüyor.

 

Üniversite nasıl çalışır, devletin üniversiteler ile ilişkisi nasıl olmalıdır sorularına mükemmel bir cevap niteliği taşıyan bu büyük buluştan dolayı emeği geçen herkese, dünyalılar olarak müteşekkiriz. Tıp bilimine, hekimlere, araştımacı bilim adamlarına ve onları destekleyen siyasilere hayran olmamak, şükran duymamak mümkün değil.

 

Kapak görseli

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This