BENZERSİZ STAR WARS MÜZİKLERİ

 

20. yüzyılı 21. yüzyıla bağlayan en sağlam köprü Star Wars olmalı, ne dersiniz?

Ekrana ilk kez yansıdığı 1977 yılından beri tüm bilimkurgu severleri birleştiren Star Wars serisi (seri demeye dilimiz varmıyor: Star Wars atmosferi, Star Wars dünyası, Star Wars kâinatı… Siz buradan devam edin) yeni filmi  Güç Uyanıyor ile geçen hafta vizyona girdi.

Star Wars konseptinin bunca yayılması, beğenilmesi ve kültürler üstü, uluslar üstü bir tutkuya dönüşmesinde elbette öncelikli pay yaratıcısı George Lucas’ın.

Ancak bizce sadece Lucas’ın müthiş yeteneği değil. Star Wars bilimkurgu sinemasının sanatsal kalibresini olabilecek en yükseğe taşımasıyla da çığır açıcı oldu. Her filmde dekor, kostüm ve müzikler, sinemada döneminin en yüksek estetik eserleri olageldi. Bize göre Star Wars görsel doyuruculuğunun ötesinde bir müzikal nitelik taşıyor. Filmlerde duyulan müzikler o kadar yüksek kalitede ki, senfoni orkestraları onlar çalmakla övünüyor. Star Wars fim müziklerinin bestecisi efsanevi isim John Williams’a kocaman bir reverans yolluyoruz.

 

Son günlerde sosyal medyada dolaşıma giren Mehter Takımının detone ve iç kıyıcı “The Imperial March”ını bir kenara bırakın da, Star Wars müziklerinin pırlanta kalitesindeki şu yorumlarını dinleyin.

Güç (ve zevk) sizinle olsun!

 

 

 

 

 

 

 

Kapak

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This