BU PAZAR ŞİLE’YE GİTMELİ, ÇÜNKÜ…

İSTANBUL YERYÜZÜ PAZARINA KAVUŞUYOR

Şileli köylü üreticilerin kendi ürünlerini sattığı ve özellikle sağlıklı beslenmeyi tercih eden İstanbulluların uğrak yeri olan “Şile Doğal Ürünler Pazarı”, uluslararası Slow Food hareketi tarafından Yeryüzü Pazarı (Earth Market) olarak tescillenme aşamasında.

İstanbul’un en geniş orman ve tarım alanlarına sahip Şile’de bugünlerde köylülerimiz ve üreticilerimiz heyecanlı.

Üreticiler, sivil toplum kuruluşları, devlet kurumları ve Şile Slow Food Palamut Birliği tek bir amaç altında toplanmış durumda: İyi, Temiz, Adil Gıda. Hedef ise Şile’de Yeryüzü Pazarı açmak.

Bu doğrultuda Şile Doğal Ürünler Pazarı Slow Food Bio Çeşitlilik Vakfı yetkilileri tarafından yapılan incelemeler sonucunda EARTH MARKETS (YERYÜZÜ PAZARI) olarak onaylanacak olup, Slow Food Uluslararası Konsey üyesi Defne Koryürek tarafından tescillenecektir.

 

YERYÜZÜ PAZARINA GİDEN YOL

Şile Doğal Ürünler Pazarı’nın, İstanbul’un ilk Yeryüzü Pazarına dönüşmesinin öyküsü ise şöyledir.

Öncelikle Slow Food hareketi Şile’ye bağlı 57 köydeki yerel üreticiye anlatılmış ayrıca Şile Belediyesi, Şile İlçe Gıda Hayvancılık ve Tarım Müdürlüğü ve Slow Food Palamut Birliği üyelerinden oluşan bir komisyon üreticiyi bilgilendirerek Yeryüzü Pazarı’nın temellerini atmıştır. Bu bağlamda Türkiye’nin ilk Yeryüzü Pazarı olan Foça’nın deneyimleri üreticilere aktarılmıştır.

Şile İlçe Gıda Hayvancılık ve Tarım Müdürlüğünde görevli ziraat mühendisi, gıda mühendisi, veterinerlerle birlikte üreticiler tarlalarında, bahçelerinde ziyaret edilmiş ve üreticiler Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ağına dâhil edilmiştir. Her üreticinin hangi ürünü, ne kadar üreteceği dönemsel olarak belirlenerek, pazarda hangi tezgâhlarda bulunacakları detaylandırılmıştır.

Üreticinin hevesi, heyecanı ve inancı, mevcut doğal ürünler pazarı alanına sığılamayacağının göstergesi olmuş ve Şile Belediyesi’nin konuya sahip çıkması ile yepyeni bir pazar alanı için çalışmalara başlanmıştır.

Şimdi tüm Şile üreticileri ve halkı, açılışı 21 Haziran 2015 tarihinde yapılan Yeryüzü Pazarı’nın, 15 Kasım tarihinde Slow Food yetkilileri tarafından Yeryüzü Pazarı olarak tescilleneceği günü beklemektedir.

 

Şile, İstanbul’un ilk Yeryüzü Pazarı olma hedefine bir adım daha yaklaştı

Adaylıktan uluslararası arenada adını “Şile Yeryüzü Pazarı” olarak tescillenmeye giden yolda tüm dostlarımızı 15 Kasım 2015 Pazar günü Şile Doğal Ürünler Pazar alanına bekliyoruz.

 

SLOW FOOD nedir?

Uluslararası ve halk destekli bir örgütlenme olan Slow Food, 1989 yılında fast food ve hızlı yaşamın yükselişine, yerel ve geleneksel gıdanın yok oluşuna bir tepki olarak, insanları yedikleri gıdanın tadı, nereden geldiği ve gıda seçimlerinin dünyanın geri kalanını nasıl etkilediği hakkında bilinçlendirmek amacıyla kurulmuştur.

 

EARTH MARKETS (YERYÜZÜ PAZARI)

Earth Markets sadece kendi ürettikleri ürünleri satan çiftçilerden oluşan uluslararası pazar ağıdır. Slow Food’un hedefleri doğrultusunda; İYİ, TEMİZ, ADİL gıda ilkesine uygun olarak üretilmiş ürünler bulunur.

Earth Markets’de sadece mevsimsel, yöresel ve sürdürülebilir tarım metotları ile üretilmiş ürünler bulunur ve fiyatların ulaşılabilir olmasına dikkat edilir. Earth Markets’de üretici ve tüketici doğrudan diyalog kurarak ürününün kalitesi hakkında bilgi verir ve sorumluluğunu alır. Burası sadece satış yeri değil, tadım yerleridir. EARTH MARKETS’de ürün ve üreticiler uluslararası yer değiştirme imkânı sağlanmaktadır.

 

Önemli not: Ayrıca 15 Kasım 2015 tarihinde Şile 3.Yerel Tohum Takas Şenliği de yapılacak olup Ulusal Tohum Takas Merkezi grubu yönetimi de şenlikte doğal ve yerel tohumlarını paylaşacaktır.

 

Author: Ali Özırmak

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This