ÇOCUK GÜRÜLTÜSÜNDEN KURTULMANIN YOLU

 

Çocuklar komşunun bahçesinde gürültü mü yapıyor? Kolay, çözümü var. Üstlerine köpek salmak bir metot olabilir. Ancak bunun sonu karakolda biter.

 

İngiltere’de Mitchell çifti çocuk gürültüsünden bıkmışlar. Ancak genç kulakların duyabileceği özel bir düdük satın alarak gürültücü çocukları uzaklaştırmayı başarmışlar. Meğer çocuklarda tiz sesleri duyma özelliği yetişkinlerden fazla imiş. Ancak sorun şurada ki bu çiftin yaptığı uygulama hukuki mi?

Mitchell çifti 185 Euro’ya “çocuk-savar” sinyal aleti satın almış ve bunu duvarlarına monte etmişler. Bu arada hanım 52 yaşında ve kocası 14 yaş ondan büyük. Neden bunu belirttik, çünkü bu alet yüksek frekanslı ses yayıyor ve ancak 25 yaşına kadar olan insanlar bu sesi duyuyor. Çünkü yaşlandıkça insanın ses algılama kapasitesi düşüyor.

Bu alet çocuklarda dayanılmaz bir gürültü hâsıl ediyor. Almanya’da da kanuni olarak böyle aletleri satın almak mümkünmüş. Mitchell ailesi ne zaman komşu bahçede gürültü artsa aleti çalıştırıyorlarmış. ”Ne zaman aleti çalıştırsak, çocuklar oyunlarını bırakarak eve giriyorlar” diye açıklıyor Mitchell’ler.

 

Komşu hanım durumu fark edince polisi aramış. Temmuz 2014’te iki aile arasında çatışma ciddi boyutlara ulaşmış ve hatta Mitchell çifti gözaltına alınmış. Ancak mahkemeden bir netice çıkmamış.

Yine de şehir yönetiminden bir memur Mitchell’lere aleti sökmelerini söylemiş. Dediğine göre böyle bir alet birlikte yaşamaya (komşuluk ilişkilerine) zarar veriyor. Şayet bu talebi yerine getirmezlerse 3.500 Euro ceza ödemek zorunda kalacaklarmış. Ancak Mitchell ailesi tutumunda inatçı. Çünkü alet incelenmiş ve “% 100 yasal” olduğu ispatlanmış.

 

Die Welt Haberi

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This