ÇOCUK İSTİSMARI NEDİR?

 

Son gelişmeler gösteriyor ki, ülkemizde küçük yaştaki çocukların ailesi tarafından evlendirilmesi normal karşılanıyor. Bu korkunç ve çok can yakıcı bir hata.

Aile, anne-baba, çocuğun sahibi değildir. Öncelikle bunu kabul etmek gerekir.

Aile sırf dünyaya getirdi diye çocuğu evlendiremez, dilendiremez, satamaz, çalıştıramaz, emeğini ya da bedenini sömüremez. Eğer masanızdaki takvim milattan sonra 2016’yı gösteriyorsa, dünyanın neresinde olursanız olun, “doğru” budur.

Peki ya 10, 12, 14, 15 yaşındaki bir çocuk (yani evrensel hukuka göre 18 yaşın altında, reşit olmamış birey) ailesi tarafından evlendiriliyorsa devletin görevi ne olmalıdır?

Düğüne gitmek, iki göbek atmak, iki limonata içmek ve altın takmak mı?

Hayır.

HAYIR!

Ailesi tarafından haklarından mahrum edilen çocuk devlet korumasına alınmalıdır. Çocuğun eğitim, yaşam, sağlık ve benzeri ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmalıdır. Bu kadar basit.

Şimdi okuması yazması bile olmayanların anlayacağı şekilde, görsellerle anlatalım.

Çocuk istismarı budur:

 

 

 

Şimdi lütfen, geç olmadan bu yazıyı, bu yazıdaki tablo ve haritaları inceleyin, tanıdıklarınıza duyurun. Çocuklarımız için hiç değilse bunu yapabilmeliyiz. Çünkü çocuğun yeri okuldur.

Daha önemli ve acil olan ise yarından önce aşağıdaki resme tıklamanız, kampanyayı imzalamanız ve gücünüz yettiğince duyurmanız.

Haydi, evlatlar insan gibi yaşasın diye…

Şu haritada ülkemizin rengi kızarmasın, maazallah kararmasın diye…

 

 

 

 

 

Author: Beril Cansever Devlet

[yazar] [ara sıra çevirmen] [çeyrek asırdır eğitimci]

Share This Post On

1 Comment

  1. Hocam öncelikle çocuk istismarı hakkında takipçilerinizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Sanıyorum tüm öğretmenler bu bilgilenme ve bilgilendirme zincirinin parçası olursa istismarı yok edebiliriz.

    Post a Reply

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This