ÇOCUKLAR TATİLDE NE OKUYACAK?

Yüksek fiyatlarına (7-8 TL civarı) rağmen bütçe olanakları çerçevesinde okunması ayrıcalık olarak değerlendirilebilecek çok özel kitaplar.  Bazı yazarların Nobel ödülü aldıklarını sadece yazarları eksik tanıtmamak adına yazdım. Farklı ödüllere layık görülen diğer yazarların Nobel ödülü alamamış olmalarının onların değerlerini düşürmediği hepimizin malumudur. (Özellikle Joyce ve Woolf’un, bu ödülü neden alamadıkları halen çetin tartışmalara konu olmakta.)

Bu listeyi okuyucuların ilgi ve merakına göre uzatmak ya da değiştirmek mümkün olmakla birlikte, ben bu seçimleri yaparken (Colin McNoughton, Sıradan Bir Okul Günü haricinde)  yetişkinlere yönelik yazdıkları edebi eserlerle tanınan yazarları seçmeye dikkat ettim.

Kedi İle Şeytan, James Joyce (36 Sayfa, İletişim Yayınevi)

Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatçıları da dahil olmak üzere dünyadaki pek çok edebiyatçıyı önemli ölçüde etkilemiş, Ulysses ve Dublinliler gibi başyapıtları (bana göre) insanlığa armağan etme lütfunu göstermiş büyük yazarın torununa bir mektup olarak yazdığı bu kitap, Eylül 2012 itibariyle basımı yapılarak, ülkemiz çocuklarının hayal dünyalarına sunuldu.

Yaşlı Kadın ve Papağan,  Virginia Woolf (48 Sayfa, Kırmızı Kedi Yayınevi)

James Joyce ve Marcel Proust’la birlikte 20 yüzyıl başlarında çağdaşlarına ve sonraki kuşak romancılara yön veren, bilinç akışı tekniğinin mucidi olan bir diğer edebiyat dahisi Woolf da sahip olduğu dehasını çocuklardan esirgemeyenlerden. İniş çıkışlar, hatta buhranlarla dolu yaşamına rağmen çocukları da düşünerek onlara bir kitap bırakması mutluluk verici.

Bir Yıldıza Övgü, Pablo Neruda (28 Sayfa, Kırmızı Kedi Yayınevi)

Dünyada pek çok dile şiiri çevrilen, 1971’de Nobel ödülü alan şair, romancı olmamasına rağmen Nobel alan ilk edebiyatçı. Nazım Hikmet için “Onun yanında bizler şair bile olamayız.” diyebilecek kadar alçak gönüllü bir Nazım hayranı olan Güney Amerikalı şairin çocuklar için yazdığı şiirleri okumak, bizim çocuklarımız için oldukça ilginç bir deneyim olacak. Kitap yeni (1 Kasım 2012’de) çıktı.

Suların Sessizliği,  Jose Saramago (28 Sayfa, Kırmızı Kedi Yayınevi)

Bir diğer Nobel ödüllü (1998) Portekizli yazarın çocukken yaşadığı bir anısından yola çıkarak yazdığı bu küçük kitap, 1. sınıftan 4. sınıfa kadar (hatta biz yetişkinler dâhil olmak üzere) hemen herkes tarafından büyük bir zevkle okunabilir.

Ağaçlar Ülkesine Yolculuk, Jean-Marie Gustave Le Clézio (38 Sayfa, YKY Doğan Kardeş Dizisi)

2008’de Nobel ödülü alan Fransız yazara ait bu kitap, sözel gücünün yanında görselleri ile de büyüleyici. Kitap ayrıca yalın dili sayesinde okul öncesi çocuklara da hitap ediyor. Ebeveynleri tarafından resimleri eşliğinde okunduğunda küçük çocuklar da zevk alacaklardır. Benim küçük çocuklarım özellikle görsellere bayıldılar.

Hayatın O Güzel Şarkısı, José Mauro de Vasconcelos (88 sayfa, Can Çocuk Yayınları)

Güneşi Uyandıralım ve Şeker Portakalı gibi çok tanınan kitapların Brezilyalı yazarı José Mauro de Vasconcelos’un çocuklar için yazdığı en küçük hacimli kitabı. Doğayı hayvanların gözünden anlatan bu kitabı,  okuma güdüsü ve sözel yönü güçlü olan 3. ve 4. sınıf öğrencileri de ilgiyle okuyabilirler.

Küçük Şeytan, Lev Tolstoy (96 sayfa, Can Çocuk Yayınları)

Tanıtmaya lüzum olmayan Rus ve dünya edebiyatının sayılı isimlerinden Tolstoy’un çocuklar için yazdığı pek çok kitaptan biri. İçerisinde birçok masal ve hikâye barındıran bu kitap, uzun hikâyelerden sıkılan ve birden çok kısa hikâyeyi içeren kitapları okumayı tercih eden ilkokul çocukları için ideal.

Erik Çekirdeği, Lev Tolstoy (72 sayfa, Can Çocuk Yayınları)

Can Çocuk Yayınları’ndan çıkan çocuklara yönelik ilk Tolstoy kitabı. Küçük Şeytan’dan daha önce yayınlanan bu kitapta, çocukların çok çabuk benimseyecekleri hayvan kahramanların hikayeleri önemli bir yer tutuyor.

Yayınevinin verdiği bilgiye göre Tolstoy’un çocuklar için yazdığı diğer kitaplar da yakında yayınlanacak.

Kurdun Gözü, Daniel Pennac (120 sayfa, Can Çocuk Yayınları)

Öğretmenlerin kafa ütülemelerini konu ettiğim yazımda paylaştığım özellikle biz öğretmenler için çok değerli bir kitap olan Okul Sıkıntısı’nın yazarı Daniel Pennac’ın çocuklara yönelik bu kitabının tek handikapı, orijinal dili olan Fransızca yerine İngilizce kopyasından çevrilmiş olması. (Ortaokul ve lise öğrencilerinin okuyabilecekleri daha hacimli romanları Metis Yayınları’nda mevcut.)

Borulardaki Ayı, Julio Cortẚzar (28 sayfa, HayyKitap)

Okuyacak ya da okunacak çocuklar bu kitaptan sonra borulara daha farklı bir gözle bakarak, sabırsızlıkla o boruların içinden bu cici ayının çıkmasını bekleyecekler. (Bu kitap da orijinal dili olan İspanyolca yerine İtalyancadan çevrilmiş.) Pablo Neruda, Cortẚzar için  “Cortazar’ın hiçbir yapıtını okumamış olmak, ömür boyu şeftali yememiş olmak gibi bir şeydir” der.

İkiye Bölünen Vikont, Italo Calvino (105 sayfa,YKY Doğan Kardeş Dizisi)

Çocukların çabucak ilgilerini verebildikleri bir tür olan fantastik roman (Bazıları masal olarak da değerlendiriyor.) türünde başarılı yazarının ilkokul 3. 4. Ve daha üst sınıf öğrencileri tarafından okunabilecek bu kitap insanın iyi ve kötü yönlerini tanıyarak, daha güçlü olabileceğine ilişkin okuyucularına önemli ipuçları veriyor.

Dere Tepe Ters, Italo Calvino (56 sayfa,YKY Doğan Kardeş Dizisi)

İkiye Bölünen Vikont’a göre Türkçeye daha geç kazandırılmış bu eserde çocuklar hayal güçlerinin doruklarında dolaşırlarken, masumiyetin değerini daha yakından tanıyacaklar. İkiye Bölünen Vikont’a göre küçük çocukların okuması bakımından daha elverişli bu kitap da masal türünde.

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi, Cemal Süreya (64 sayfa,YKY Doğan Kardeş Dizisi)

Kitabı tanıtmak yerine, üstadın kitapta çocuklara verdiği öğüdü dinleyelim:

“…Okuyacaksınız, değil mi? Yoksa bozuşuruz, ha! ‘Bozuşuruz da ne olur’ demeyin, sizin adınıza ben bir kez daha okurum o kitabı….

…Bunları söylüyorum ya, aslında elinize ne geçerse onu okuyun. Ya bir şey geçmezse…

…O zaman da, oturun, bana mektup yazın.”

Sıradan Bir Okul Günü, Colin McNaughton (26 sayfa, Nesin Yayınevi)

Sıradanlığa çocuk gözüyle bakmak isteyenlerin okuması gereken bu kitap için sözü Radikal Kitap’tan Görkem Yeltan’a bırakmakta yarar var:

“İlk sayfalardan itibaren renklerin sepyaya çalışı sıradanlık için doğru, bir o kadar da bizi farklı fotoğraflara sürüklüyor. Bu sıradanlığın içine gelen bir renk her şeyi altüst ediyor, güzelleştiriyor ve renkleri hikâyenin içine davet ediyor. Öğretmen Bay Ge, müzik dinletiyor çocuklara. Bu müzikle gidilen her yer, sıradanlığı bozan muhteşemlikte.”

İyi tatiller, iyi okumalar.

Bu yazı daha önce yazarın blogunda yayımlanmıştır.

Author: Mustafa Göktaş

Share This Post On

2 Comments

 1. Gerçekten de çok güzel bir liste olmuş. Umarım faydalanılır.

  Joyce ve Woolf gibi mihenktaşı yazarların neden ödüllendirilmedikleri konusunda size yürekten katılıyorum. Ancak şöyle düşünmek de mümkün: bunca zaman sonra halen baş tacı ediliyor olmaları en büyük ödül değil mi, üstelik de artık bu tip ödüllerin neye göre verildiği tartışılıyorken?

  Ben de naçizane iki öneride bulunmak isterim:

  Oscar Wilde- Mutlu Prens (yazarın, hak ettiği ilgiyi ve değeri bulamamış bir eseridir)

  Alexander McCall Smith- bir çok kitabı var. Türkçe olarak İş Bankası yayınlarından bulunabiliyor. Büyüklerin de zihin boşaltma babından rahatlıkla okuyabileceği naif olarak nitelenebilecek macera kitapları. Yoğun dönemin ardından zihinleri biraz rahatlamaya gerek duyan gençlerin severek okuyacakları kanısındayım.

  Post a Reply
  • Sevgili İpek Hocam,

   Kıymetli yorumunuz yazıya anlam kattı, çok teşekkür ederim.

   Post a Reply

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This