DEKORASYONDA DOĞRULAR VE YANLIŞLAR

 

Doğru bir dekorasyon uygulaması için nelere dikkat etmek gerekir? Dekorasyonla ilgili en önemli 10 doğru ve 10 yanlış, bakalım nelermiş.

Yaşam alanlarımızı farklılaştırmanın, yenilemenin en kolay yolu, evinizin dekorasyonunda değişiklik yapmak. Dekorasyonda bilmeden yaptığımız bazı uygulamalar, aslında yaşam alanlarımız için yanlış olabilir. Mekânın ruhu, dokusu, tarzı ve stili ile ilgili yanlışlardan uzak durmak ve mekân kimliğini sizin kimliğinize uygun ve doğru oluşturmak için nelere dikkat etmeniz gerekir?  Bir bakalım.

Aynalar

Dekorasyonda ayna çok önemli bir ayrıntı. Doğru kullanıldığı takdirde mekânlara estetik, ışık ve zenginlik verir. Küçük mekânları büyütmek, canlılığın eksik olduğu bölgelere ışıltı katmak, karanlık alanlarınızı daha geniş ve ferahlık hissiyle donatmak ve mekânlarınızın odak noktalarını oluşturmak için aynayı doğru kullandığınızda, her zaman doğru ve başarılı sonuçlar verir.

Dekorasyonda ayna kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı, mekândaki eşyalar ve ayna arasındaki orantıdır. Var olan eşyalarınızın formları ve ölçüleri doğrultusunda kullanılmayan aynalar istenilen etkiyi asla yaratmaz. Yansıttığı alanlar ise, bir başka kaçınılması gereken ayrıntıdır. Eğer aynanız kolon, kiriş, boş bir duvar yansıtıyorsa bu yanlış bir kullanım şeklidir. Aynaları her zaman amacına uygun şekilde kullanılırsanız yansıttığı şeyler kadar, yaşam alanlarınıza da etkili estetik yansımalar sağlar.

Halı ve Perdeler

Dekorasyonda halı ve perde seçimi çok önemlidir. Çok güzel mobilyalara sahip olabilirsiniz veya yaşam alanlarınızı çok iyi donatılarla tamamlamış olabilirsiniz. Fakat perde ve halı seçiminiz doğru değilse, tüm bu güzel olan şeyleri gölgeleyerek, evinizin hak ettiği etkiyi sağlayamazsınız. Güzel bir elbiseyi makyaj, saç ve aksesuarlarınızla tamamladıktan sonra ayakkabınızı giymediğinizde nasıl bir etki oluşuyorsa, halı ve perde seçimindeki yanlış ve eksiklikler de mekân ruhunda aynı etkiyi yaratır.

Perde ve halılar dekorasyonda en son tamamlanması gereken detaylardır. Mobilya, tekstil, boya, duvar kâğıdı seçimleri yapıldıktan sonra, onlara uygun tonlarda tercih yapılması gerekir. Klasik ve koyu tonlarda, desenli perde ve halı seçimleri iddialı tercihlerdir. Dikkatli kullanılmazsa, yanlış sonuçlar çıkması çok olasıdır.

En fazla dikkat edilmesi gereken şey; koltuk ve tekstil kumaşıyla aynı renk ve desenden uzak durulmasıdır. Bu tekdüze bir dekorasyon yaratır. Mekânın tarz ve stilini devam ettirecek tercihler yapmak önemlidir. Örneğin; minimalist tarza hâkim bir yaşam alanında tercih edilmesi gereken halı ve perdeler, açık tonlarda, düz formların kullanıldığı, gösterişten uzak seçimler olması gerekir.

Aydınlatmalar

Dekorasyonda aydınlatma elemanlarının mekâna göre yerleştirilmesi çok önemli. Estetik görselliği tamamlarken, aynı zamanda doğru ışık oyunlarıyla mekânın tasarımı ve kullanım şeklini desteklemesi gerekir. Yanlış aydınlatma teknikleri çok iyi tasarlanmış bir mekânı çirkin gösterebileceği gibi, doğru bir aydınlatma tarzı ise sıradan bir mekânı bile çok hoş gösterebilir. Aydınlatmayı kullanım alanlarına göre belirlediğimizde, istediğimiz etkiyi de sağlamış oluruz.

Tüm aydınlatma elemanlarında ışık miktarı, şiddeti, rengi ve yönü ise bir başka önemli ayrıntıdır. Dekorasyonda aydınlatma planınızı oluştururken, alanlarınızın nasıl ve hangi tür bir aydınlatmaya ihtiyaç duyduğunu iyi belirlemek gerekir. Genel aydınlatmalar; sarkıt, avize, spot gibi mekânın genelinde kullanılan türlerdir. Lokal aydınlatmalarsa, belli bir alana hizmet eden aydınlatmalardır.

Çok ışık alan bir salonda kullanılan yoğun aydınlatma türleri, nasıl rahatsızlık verirse, ışık almayan bir giriş de, aynı etkiyle rahatsız eder. Bu yüzden dekorasyonda en doğru aydınlatma planı, mekânın kullanım amacına göre belirlenendir.

 Boya Ve Duvar Kâğıtları

Dekorasyonda boya ve duvar kâğıdı, mekânlarınızın en önemli detayları. Çünkü boya ve duvar kâğıdı mekân giysisi sayılır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Öncelikle hangi amaçla kullanmak istediğimizi belirlemek önemli bir nokta. Mekânın büyüklüğü, derinliği, ışık alma miktarı, mobilya ve donatılarınızın formları, tarzları, tekstil renkleri ve zemin kaplamanızın renkleri ile doğru orantılı tercihler yapılması gerekir.

Duvar kağıtları lokal, yani belirli duvarlarda kullanabileceği gibi, genel konsept dahilinde de uygulanabilir. Burada önemli olan hangi amaca ve yere uygun olduğu, renk ve desen seçimidir. Mekânların tarzı ve ruhu da, bu seçimleri yaparken önemlidir. Küçük mekânlarda koyu renk ve büyük desen duvar kâğıtları, alanları küçük ve sıkıcı göstereceği gibi, karışıklığa da sebebiyet verir.

Yaşam alanlarımızın değişik bölgeleri salon, yatak odaları, mutfak, banyo gibi bölümlerin tercihleri farklı, fakat genel konsepti destekleyici olmalıdır. Renk, form ve desenler, metrekare ve konsept doğrultusunda belirlenmeli. Küçük bir mekâna derinlik katabilmek için perspektif açılı kağıtlar veya üç boyutlu görselleri lokal olarak tek duvarda kullanmak ne kadar doğru ise, aynı mekâna tamamen koyu ve büyük desenli kağıt, boya tercihi de bir o kadar yanlıştır.

Renkler

Dekorasyonda renk seçimleri geneli oluşturan en önemli etkendir. Mekânlarınızda kullandığınız renkleri yine alanlarınızın metrekaresi ve tarzına göre belirlemek önemli bir detaydır. Küçük mekânlarda açık pastel tonlar kullanılarak daha geniş ve ferah alanlar yaratılabilir. Fakat belirli bir alanda etkili ve iddialı bir renk seçimi yapmak da doğrudur. Önemli olan bunu genele yaymamak ve ölçüyü kaçırmamaktır.

Renk uyumunu sağlamak için yelpazeyi koyudan açığa doğru kullanmak gerekir. Dekorasyonda renklerle ilgili yapılan en büyük yanlışlardan biri de, tekstil ürünlerinin, yani mobilya, koltuk kumaşlarının, perdelerin, halıların aynı renk olmasıdır. Genele yayılan aynı renk hâkimiyeti mekânın ruhunu kısıtlar ve istenilen etkiyi sağlamaz.

Bir diğer yanlış ise renk seçimine duvar boyası ile başlamaktır. Bu en son yapılması gereken şeydir. Öncelikle mobilya, tekstil ve zemin renklerini seçip daha sonra duvar rengi ve diğer tercihler yapılmalıdır. Doğru olan; kontrast renkleri kullanmak ve bütününde tüm dekorasyonu tamamlayan öğeleri renk geçişleriyle sıralamak. Etkileyici bir ortam yaratmak için renklerin çeşitli tonlarını kullanmak da önemlidir.

Aksesuarlar

Aksesuarlar dekorasyonun son aşamasıdır ve önemli bir etkiye sahiptir. Yanlış kullanılan aksesuarlar mekânlarda karışıklık ve dağınıklık hissi verirken, aynı zamanda dekorasyonda doğru yerleşimlerin etkilerini de azaltabilir. Küçük mekânlarda birden fazla ve renkli, büyük aksesuar, obje seçimleri mekânda dağınıklık ve karmaşa yaratır. Ya da büyük mekânlarda kullanılan çok fazla küçük aksesuar yine aynı etkiyle mekânın algısında karışıklık yaratabilir.

Aksesuarların pahalı ya da ucuz olmasından ziyade, doğru yerde doğru parçaların konumlandırılması önemlidir. Dünyanın en güzel aksesuarına sahip olsanız bile yanlış yerde sergilemeniz mekânda istenilen etkiyi sağlamayacağı gibi, değerini de ifade edemeyecektir. Önemli ve doğru olan şey; yaşam alanlarındaki tüm donatıların ölçüleri, renkleri ve formlarıyla uyumlu aksesuar seçimi yapmaktır.

Tarz ve Stiller

Dekorasyonda ilk olarak tarz ve stil belirlemek önemli. Bunun için ise yaşam alanlarımızın mimari yapısının önemi kadar, belirlenen tarz ve stilin bu mekânlarda uygulanabilirliği de mühim. En hassas ayrıntı, tarz ve stilin yaşam alanlarımızın geneline uygulanmış olmasıdır.

Yapılan en büyük yanlışlardan biri mekânın bütününde her alanı ayrı, farklı bir stille dekore etmek. Zaman zaman farklı tarzları karıştırarak oluşturulan dekorasyonlarda, yani eklektik tarzlarda başarılı sonuçlar elde edilse de, çoğu zaman bilinçsizse yapılan uygulamalar ciddi karmaşa ve kullanım yoksunluğu yaratır.

Dekorasyonda öncelik olarak tarz ve stil belirlendikten sonra, eğer uzman yardımı alınmayacaksa, muhakkak iyi bir araştırma yapılarak bu tarzların form, renk, doku, algıdaki görsel hâkimiyetinin nasıl sağlandığını belirlemek ve ona göre tercihler yapmak doğru olur.

Bitkiler

Dekorasyonda yapay ya da canlı bitkiler önemli rol oynar. Bitkiler gerek iç mekân gerekse dış mekân düzenlemelerinde sıkça başvurulan dekoratif unsurlar arasındadır. Estetik açıdan görselliği desteklerken, çoğu zaman kamufle etmek istediğimiz alanlarda da kullanılan detaylardır.

Bitkilerin de tarzı olduğunu; doğru yerde, doğru renkte ve büyüklükte kullanılması gerektiğini unutmamak gerek. Örneğin; yatak odalarında kullanılan canlı bitkiler sağlık açısından son derece yanlış bir uygulamadır. Çünkü oksijen tüketimini sizinle paylaşır. Dik ve sivri yapraklı bitkiler mekânları daha sert ve maskülen gösterir. Daha yumuşak, yuvarlak hatlı bitkiler ise mekânlarda sıcak, şık bir algı yaratır.

Gün ışığının yeterli olmadığı alanlarda yapay bitkiler kullanmak önemlidir. Dekorasyonda bitki kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntıysa, mevcut dekorasyonu baskılayıcı değil, destekleyici olmasıdır.

Odak Noktaları (Vurgulayıcı, Dikkat Noktaları)

Odak noktası; gözün üzerinde duraksadığı, mekânı değerlendirme fırsatı veren alanlardan oluşur. Dekorasyonda önemli bir ayrıntıdır. Görsel açıdan çekici gelen bölgelerdir. Fazlasıyla abartılı olmadığı ve ölçüsü doğru ayarlandığı müddetçe, mekâna değer ve zenginlik katar.

Vurgular genelde renk, boyut ya da dokuyla sağlanır ve sıra dışı bir yorumla vurgunun noktaları yani odak noktaları oluşur. Dikkat edilmesi gereken, her mekânın tek bir odak noktası olmasıdır. Birden fazla dikkat noktası, tamamen etkiyi yok edeceği gibi ciddi bir karışıklığa da sebebiyet verir. Doğru olan dengeli uygulamalardır.

Örneğin; açık ve pastel tonların hâkim olduğu bir mekânda, tek bir duvara daha sıcak bir renkte boya yapılabilir ya da duvar kâğıdı uygulanabilir. Dikkat çekici bir tablo konumlandırılarak özel aydınlatmayla da desteklenebilir. Bu adımlar doğru ve hoş bir odak noktası oluşturmak için yeterlidir.

Mobilyalar

Mobilya seçimi yapmak için öncelikle mekânlarınızın tarzını ve oluşturmak istediğiniz stili net olarak belirlemek gerekiyor. Dekorasyonda mobilya seçiminde dikkat edilmesi gereken çok fazla detay var. Bunlara değinmek gerekirse; mobilyayı sevmek ya da gördüğümüzde beğenmek önemlidir. Fakat işlevselliği ve kullanılan ana malzeme daha ciddi bir ayrıntı. Çünkü mobilyalar dekoratif ürünler değiller ve uzun süre aktif olarak kullanılan donatılardır. Dolayısıyla malzeme tercihine dikkat edilmelidir.

Bir diğer konu, renk ve kumaş seçimi. Mobilyaların ana malzemesiyle uyumlu tercihler yapılması gerekli. Genel konsepti mobilyalar oluşturduğu için, dekorasyonda ilk karar verilmesi gereken konu mobilyalar olmalı, daha sonra diğer tamamlayıcı ürünler seçilmelidir.

En önemli ayrıntıysa mobilya boyutlarıdır. Mekânın büyüklüğü ile doğru orantılı tercihler yapılmalıdır. Çok büyük mobilyalar küçük bir evde çok karışık duracağı gibi, büyük bir evde de küçük mobilyalar eksik kalacaktır. Bu yüzden mekân ve mobilya orantısını doğru yapmak yapılan işin sunumu için fevkalade önemlidir.

 

 

Bu yazı daha önce yazarın Gezgin Mimar adlı kişisel blogunda yayımlanmıştır.

Author: Avni Alanyalı

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This