DÜNYA KIRIM TATARLARI TEMSİLCİLERİ ANKARA’DA TOPLANIYOR

 

 

1-2 Ağustos 2015 tarihlerinde Ankara’da Bilkent Otel Kongre Merkezinde Dünya Kırım Tatar Kongresinin ikinci toplantısı gerçekleştirilecek.

Umalım, son dakikada bir aksilik çıkmasın. Malum Türkiye’de ilk defa olarak, eskilerin tabiri ile “Dış Türklerin” temsilcilerinden birinin, yani Kırım Tatarlarının önemli siyasi bir toplantısı yapılacak.

 

Bazıları Kırım Türkleri tabirini tercih ediyor. Türkiye Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu ile sıkı ekonomik ilişkilere sahip olsa da Kırım’ın ilhakına dünyadaki birçok ülke gibi karşı çıktı ve hala çıkıyor. Bu kurultayın Ankara’da gerçekleştirilecek olması da Türk devletinin bu politikasını devam ettirdiğinin bir göstergesi oluyor.

Ancak tabii ki Ankara’nın bu siyasi kararına Rusya’dan tepkiler gelmeye başladı. Rusya Federasyonun 22. cumhuriyetine dönüşen Kırım Cumhuriyeti hükumetinin Uluslararası İlişkiler ve Sürgüne Uğrayanların Sorunları Devlet Komitesinin başkanı Zaur Smirnov,”Erdoğan’ın bu adımı onu lekeleyecek ve Rusya ile arasında tartışma çıkmasına neden olacak” diye, RIA Novosti haber ajansına bildirdi.

Şüphesiz Kırım’da yaşayan Tatarlar arasında da Ruslarla işbirliği taraftarları var. İşgalden sonra Tataristan ile Başkurdistan’a Kırım Tatarlarına destek verme görevi verilmişti.  Bazı ufak tefek şeyler yapıldı. Bir yıl geçtikten sonra ise Tataristan – Kazan’daki Dünya Tatar Kongresi Yönetim Kurulu Başkanı Rinat Zakirov, “Kırım Tatarlarına ancak yoğun oldukları birkaç bölgede kültürel özerklik yeter” şeklinde beyanatta bulundu. Tabii ki tepki ile karşılaştı. Ancak o da Moskova’nın talimatları ile hareket eden bir memur hattı zatında.

 

Diasporada en çok Kırım Tatar kökenli insan Türkiye’de yaşıyor. Ancak sayıları hakkında varsayımlar var. Çoğunluğu birkaç asırdır Osmanlı topraklarında yaşıyor. Netice olarak Kırım onlar için ancak bir sembole dönüşmüştür. Şairin dediği gibi, “Gitmesek de, görmesek de, o köy bizim köyümüzdür”. Bunun dışında ikinci yoğunluk Özbekistan’da. Fakat diasporadaki derneklerin fazla etki ve güçleri olduğu söylenemez. Esas anavatanda kalanların sayısı da, bulundukları coğrafyada çoğunluk sağlamaya yetmiyor.

Dolayısıyla Ankara’da toplanan kurultaya düşen, bütün bu gerçekleri de düşünerek memlekette sıkışıp kalan hemşerilerine destek sağlayacak kararlar, (bu kararlar acı olsa da)  almaktır. Çünkü politika, bir imkânlar oyunudur.

 

 

Author: Nadir Devlet

Prof. Dr., Türk Dünyası tarihi ve uluslararası ilişkileri uzmanıdır. 20 ve 21. yüzyılda Rusya, Kafkasya ve Orta Asya’daki Türk halklarının geçmişi, bugünü, siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik yapıları üzerinde yoğunlaşmıştır.

Share This Post On

1 Comment

 1. Bu toplantinin ruslar tarafindan torpillenmiyecegini mi tahmin ediyorsunuz
  aramizda mankurtlar mi yok?

  Patates mühürlü delegeler ile kongre mi olur
  Rusya Kirimda ne bir tatar Kurultayi nede bir TATAR dünya kongresi yaptirir böyle bir seye riza göstermesi kendisinin bütün rusyadaki turan halklarina ayni imkani tanimasini gerektirir.
  Ankarada yapilacak bir kongreye kendi adamlarina yerlestirerek kirim tatar halkina bir sirket tüzügünü yutturmak istemektedirler TÜZÜK DEGIL bir Tuzak oylanacaktir. bu bir kongre degil bir kangrendir.
  YASASIN KIRIM TATAR HALKININ SÜRGÜNDEKI HÜKÜMETI
  YASASIN YOLBASCIMIZ MUSTAFA AQA
  (Dünya Qirim Tatar Kongresi hakkinda)

  Post a Reply

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This