DÜNYA’NIN EN KÜÇÜK KARDAN ADAMI

Yazan: Cüneyt Özdaş

 

Yeni yılı karşılamaya bir gün kala ilginç bir fotoğraf sunuyoruz: Kış mevsiminin ve hatta yeni yılın simgesi olan bir kardan adam fotoğrafı.

Ancak bu kardan adam bildiğimiz kardan adamlardan epey farklı; öncelikle malzemesi kar değil, silikon bir taban üzerine oturtulmuş kalay ve platinden oluşuyor. Bu kardan adamın en büyük özelliği ise Dünya’nın en küçüğü olması. 2009 yılında Londra Ulusal Fizik Laboratuvarı’nda (National Physical Laboratory) Dr David Cox tarafından bir araya getirilen bu kardan adamın hikayesini kendi ağzından dinleyelim:

Bu kardan adam 10 µm genişliğinde, insan saçı kalınlığının 5’te biri.

Kardan adam, elektron mikroskoplarının astigmatizm kalibrasyonu için kullanılan iki adet kalay küreden yapıldı. Gözler ve ağız, odaklanmış iyon demeti ile oyuldu. 1 µm’den (0.001 mm) daha  küçük olan burun ise iyon demetiyle yığılan platinden yapıldı.

Parçalar bir nano-öteleme (nanomanipulation) sistemi kullanılarak elle bir araya getirildi ve yığılan platin ile birbirine kaynatıldı. Kardan adam, atom ölçeğinde topoğrafik haritalar çıkartacak kadar hassas olan bir atomik kuvvet mikroskopunun silikondan yapılmış dirseğine monte edildi.

Laboratuvar bu kardan adam için kısa bir film de yapmış:

Bu yazı daha önce Açık Bilim ‘de yayımlanmıştır.

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This