Evde örümcek: Kendimden nasıl uzak tutarım?

Yatak odamızın duvarında şöyle besili bir örümcek görsek ne yaparız? Bunun cevabını bize Frankfurt-Senekenberg’te Araştırma Enstitüsünde Örümcek araştırmaları başkanı Peter Jaeger veriyor.

 

Örümcekler ne sever?

Örümceklerin ekserisi dışardan gelmezler. Onlar, bilhassa eski ve ahşap evlerde, kendiliğinden bulunurlar. Yani oranın yerlisidirler. Yerli sözü çok aktüel oldu, değil mi?

Rutubetli yerleri daha fazla tercih ederler. Çünkü buralarda başka haşereler de yaşar. Örümceklerin ekserisi çok tembeldir.

Jaeger diyor ki, bahçedeki örümcek sabahtan akşama kadar kendi ağında kıpırdamadan bekler. Ağına bir şey takılırsa yer. Yoksa birkaç hafta diyet yapabilir. Bin çeşit örümcekten Almanya’da zehirli olanı yoktur. Dolaysıyla benzer coğrafyadaki ülkelerde de yoktur.

Dışardan eve girmesin diyorsanız, bir sineklik bu işi gayet iyi görür. Örümcekler hakkında duyduğunuz korkunç hikâyeler inanmayınız. İslamiyet’te örümceklerin Hz. Muhammed’i tehlikeden koruduğuna dair bir rivayet bile vardır. Yani örümcekleri sevelim, bizleri diğer haşereden koruyorlar değil mi? Ciddi korkusu olanlar bu korkudan belki bir psikolog yardımı ile kurtulabilirler. Ancak Jaeger her hangi bir garanti vermiyor ve Almanya’da korkmanıza gerek yok diyor.

 

Zett haberi

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This