EVRİM, BİLİMSEL GERÇEKLER VE TÜRKİYE

 

Kılavuz Kirpi okurlarının ilgi ve beğeniyle izlediğini bildiğimiz Evrim Ağacının New Scientist ‘ten aktardığı bir araştırma sonucuna göre Türkiye’de evrim kuramının doğruluğuna inananların oranı %30’lar civarındaymış.

Makalede dünyanın refah düzeyi, bilime erişim kolaylığı, eğitim düzeyi, araştırma yoğunluğu en yüksek olan ülkelerde, Evrim Kuramı’nın halk tarafından kabul edilme oranlarının son derece yüksek düzeylerde olduğu da belirtiliyor.

Oysa ülke, gelir düzeyi veya başka değişkenlerden etkilenmeksizin, dünyada bilim ile uğraşan insanların %99’u evrim kuramının gerçekliğine inandığını bildiriyor.

 

 

Ülkemizdeki cahilleşmenin görünür olduğu durumların başında, hayata ve doğaya dair hemen her şeyi bilim dışı iddialarla, hurafelerle, masallarla açıklama merakı geliyor. Yoksullaşma cahilleşmeyi, cahilleşme bilimden uzaklaşmayı ve giderek bilimsel gerçelklere ve onları savunanlara düşmanlaşmayı beraberinde getiriyor.

 

 

Biz  tutkuyla sevdiğimiz yalnız ve güzel ülkemizde*  gerilemeyle, gericileşmeyle mücadele ederken, uygar toplumlar evrimin bugün dahi nasıl devam ettiğine ve evrimleşmenin izinin nerelerde sürülebileceğine iliişkin belgeseller çekiyorlar.

Belgesel Günlüğü‘den aktardığımız BBC belgeselinde Dr. Alice Roberts insan ırkının gelişmekte olan bir tür olup olmadığıyla ilgili o çok önemli soruyu soruyor. Dünyanın en soğuk bölgelerinde yaşayan insanların kemikleri üzerinde yapılan çalışmalarla, modern tıbbın ve teknolojinin de desteğiyle insanoğlunun nereye gittiğini aydınlatmaya çalışıyor.

 

 

* 61. Cannes Film Festivali’nde Üç Maymun  filmiyle En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Nuri Bilge Ceylan’ın, ödülü Türkiye’ye adarken söylediği sözler.

 

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This