GELENEĞİMİZİN GELECEĞİ

 

 

Savrulan Düşünceler…

 

Bu hafta nereden başlayacağımı bilemedim. Duygularım karışık, durumlar karışık ama bir gerçek var ki, insan çok değerli bir varlık.

Mitolojide bu değerli varlığa, değerli bir armağan olarak bitkiler verilmiş. Özellikle semavi dinlerin yaratılış mitoslarında ilk insan tanrı cennetine yerleştirilmiş ve tüm bitkiler insanın hizmetine verilmiştir.

İnsan için toprak bir umuttur.

Doğuran ve besleyen TOPRAK ANA’dır. Bu sebeple insanın ilk kutsalı, topraktır.

Mitolojideki bereket tanrısı bu umudun bekçisidir. İnsanlara tohumları armağan eden ve onlara ekip biçmeyi öğreten EKİN ve TOPRAK TANRI’ları vardır.

Bugünün değerli varlığının da bitkiler olması, insanın sürdürülebilirliğin devamı için şart olduğunu kabul edip, tedbirlerimizi de o şekilde almamız gerektiğine inanmamız gerekir.

İnsan doğayı gözlemlediğinde, bitkilerin görünüm ve devinimlerinden etkilenmemesi mümkün değil.

Geçen sene tohumları aldık. Onların gelişmesini izledim. Ne kadar ahenk içinde geliştiğine şahit oldum. Bitkilerin gizemli dünyasını yaşamış oldum. Artık tohumların tek bir tanesinin kaybolmasına izin vermiyorum.

Tohumlarımız bizim hayat ağacımız. Nereden gelmiş nereye gidiyor diye bizleri düşünmeye sevk ediyor ve onları arayıp tekrar yerlerine koymayı istiyoruz.

Tohumlar geleceğimiz olduğu için. Geleneğimizin geleceği için korunmalılar. Onlar bizim için kutsal.

Daha iyi, temiz ve adil dünya için çalışmalıyız, korumalıyız, sevmeliyiz…

 

Author: Gül Girişmen

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This