GÜLECEK NEYİMİZ KALDI?

Mizah hayatın tadı – tuzu.

Şöyle iki sağlam kahkaha atamasak, günümüz ne yavan, ne sıkıcı geçerdi.

Ama gülebildiğimiz şeylerin sayısı gitgide azalıyor mudur, nedir? Yani siz de kedili, bebekli, sahibini uyandıran köpekli videolardan sıkılmadınız mı?

 

Haksızlık etmeyelim. Türkiye’de karikatürden sinemaya sanatın çeşitli dallarında güzel ve nitelikli eserler veriliyor. Hatta haftalık mizah dergileri olmasa ne yapardık, düşünmek bile istemeyiz. Ancak sarkastik mizah, kara mizah alanları ülkemizde epeyce çoraklaştı.

İşte Türkiye’de son yıllarda göremediğimiz, yakın zamanda da görebileceğimiz şüpheli türden birkaç örnek…

 

İtalyan sanatçı Cristina Guggeri‘nin “Günlük Görev” adını verdiği görsel serisi, dünyanın en etkili liderlerinin de doğal ihtiyaçları olan sıradan insanlar olduğunu hatırlatıyor. Bu fotomontajları hazırladığı için sanatçıyı tutuklatmaya kalkan, kameralar önünde kınayan ve aşağılayan dünya lideri olmadı, onu da belirtelim.

 

 

Son olarak, belki pek mizah sayılmaz ama kesinlikle gülümseten bir videoyu paylaşalım.

ABD Başkanının eşi Michelle Obama, ülkesindeki obezite sorunu ile mücadeleyi amaçlayan bir kampanyaya pek tatlı, pek insani bir katkı vermiş. Obeziteyle mücadele için halkı azarlamak, yasaklar koymak, obez hastaların sağlık masraflarına devletin katkısını kısıtlamak ya da onlara şişko diyelim, utanır yemezler demek yerine, tutmuş dans etmiş.

Koskoca först leydi dans ediyor! Bu da bizim ellerde pek görülecek manzara değil…

ABD’nin ünlü ve genç dansçıları ile birlikte Talk Show ustası Ellen Degeneres’e konuk olan First Lady, bakın sağlıklı yaşamı nasıl teşvik ediyor:

 

 

Geçtiğimiz günlerde Fox TV’ye ceza veren RTÜK, oy birliği ile aldığı kararın gerekçesinde  şöyle demiş:

‘Ali’ isminin maymun şeklindeki peluş oyuncakla özdeşleştirilmesinin, İslam toplumu için manevi değeri son derece yüksek bir İslam büyüğüne hakaret edildiği algısına yol açtığı göz önünde bulundurarak, dizide yayınların toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olamayacağına ilişkin 6112 sayılı kanunun 8/1/f maddesinin ihlal edildiği sonucuna varıldı.

 

Gerçekten.

Gülecek neyimiz kaldı?

 

Kapak görseli

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This