Hıristiyan Vaiz Tanrıya İnanmıyor

Üstelik bu durumda olan bir tek o değil.

 

Vaiz Gretta Vosper, Kanada Birleşik Kilisesinde “Baba, Oğul ve Kutsal Ruh”a inandığına dair ant içmişti.

Bir yıl sonra, 1994’te ise bütün bunlara inanmaktan vazgeçti. Çünkü kızı Hazel’in çok sevdiği bir öğretmeni beyin tümörü hastalığına yakalanmıştı. O da kızına, her gün doğru şekilde dua edersen, Tanrı sana cevap verir ve hastalığı iyileştirir demiş. Tabii ki bunu bir faydası olmamış.

Vaiz kızına kızına söyleyecek söz bulamamış, inancını kaybetmiş. Kiliseye ettiği yemini bir kaç yıl için de tutmuş. Ancak sonunda dayanamamış ve 2001 yılının bir pazar günü cemaatine vaaz verirken, Tanrıya inanmadığını söyleyivermiş.  2013’te ise Kanada’da bir Bangladeşlinin Tanrı’ya inanmadığı için tutuklandığını duyunca da, kendisinin ateist (dinsiz) olduğunu ilan etmiş.

Bugün vaiz Vosper 57 yaşında ve işine devam etmek istediğini söylüyor. “Neticede bir sürü insan bu işi inanmadan da yapıyor” diyor. “Ancak onlar bunu itiraf etmekten çekiniyorlar, korkuyorlar.

“Vosper olayı” Birleşik Kilise için daha kötü, kilisenin iç kanama geçirdiği bir zamanda gelemezdi.

Kilise cemaati 1965’ten beri % 65 azalmış bulunuyor. Yani bir milyondan fazla insan kiliseden kopmuş. Kanada’nın genelinde herhangi bir dinle alakası olmayanlar 1985’te % 10 iken şimdi % 25’ten fazla diye tahmin ediliyor.

Anlaşılan sıradan insanlar da ilahiyat tahsili yapmış vaiz Vosper gibi dogmaları sorgulamaya başladılar.

 

VICE News haberi

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This