İNANILMAYACAK KADAR GENÇ BİRİ GÜNBEGÜN IŞİD’İN HARİTASINI ÇİZİYOR

Henüz bu sene liseyi bitiren 19 yaşındaki genç bir Hollandalı, en iyi kartografların yaptığını, IŞİD’in yerini tespit etmek için yapıyor. O IŞİD cihatçılarının nereyi işgal ettiklerini, nerede yenilgiye uğrayıp çekildiklerini bir hayli insandan daha iyi biliyor.

 

Thomasvan Linge adlı Hollandalı genç, bu işi Amsterdam’daki Schiphol havaalanına yakın evinin, çocukluğundan beri kullandığı odasındaki masasında yapıyor. Ne Suriye’de, ne Irak’ta ne de Libya’da bulundu. Arapçayı ise YouTube’dan öğrenmiş.

 

Genç Hollandalı yalnız İslam Devletini gözetlemekle yetinmiyor, aynı zamanda Özgür Suriye Ordusunu, Al-Nusra Cephesini ve Lübnan’daki Hizbullah’ın da neler yaptığını takip ediyor. Libya’da Zintan Tugayını, Nijerya’da Boko Haram’ı, Doğu Ukrayna’da ise ayrılıkçıları izliyor.

“Nerede insanlar ayaklanıyorsa ben orayı takip ediyorum” diyor.

 

Linge’nin haritaları o kadar mükemmel bulunuyor ki, Amerikan televizyonu CNN, The New York Times gazetesi ve hatta Spiegel dergisi tarafından kullanıyor. Genç haritacıyı üzen şey ise yetim ve öksüz kalan iki çocuk. Çünkü haritalarının o çocuklara yardımı olmayacağını biliyor.

 

 

Der Spiegel Haberi

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This