İNSANIN ATASI 3.7 MİLYON YAŞINDA

 

Yazarın Lucy hakkında önceki yazısı

 

 

Küçük Ayak” adı verilen gizemli iskelet, yeni araştırmalara göre insanın atası Lucy ile hemen hemen aynı zamanlarda, Afrika’nın insan öncesi (yerleşimi/ortaya çıkışı) farklı kesimlerinde yaşamış olması ihtimalini ortaya koyuyor.

kucuk_ayak4
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • LinkedIn
Küçük Ayak

 

Bilim adamları “Küçük Ayak”ın Lucy adlı canlı türünden daha yaşlı olduğuna inanıyor.

Nature dergisinin bu haftada yayınladığı bilimsel makalede canlının takriben 3.7 milyon yaşında olması gerektiği belirtiliyor.

Lucy takriben 3.2 milyon yıl önce yaşamıştı ve Australopithecus afarensis olarak sınıflandırılmıştı.

Bu sınıf Doğu Afrika’da 2.9 ile 4.1 milyon yıl önce yaşayan ilk dik yürüyenler olarak tasnif edilmişti. Bunların doğrudan doğruya insanın ataları olduğu kabul edildi. Böylece Homo neslinin kökü bir milyon yıl daha geriye gitmiş oldu.

Bilim adamları Güney Afrika’da bir mağarada 1990’lı yıllarda bulunan “Küçük Ayak”ı tam olarak nasıl kategorize etmek gerektiği hususunda ortak fikre varamamışlar. Fakat iskeletin yaşı, insanın ataları olan Australopithecus’ların farklılıklarına ışık tutmakta.

 

West Lafayette, Indiana’daki Purdue Üniversitesinde geokronolojist Darryl Granger Live Science dergisine beyanında şunları demiştir:

“Küçük Ayak’ın yaşını belirlemede en önemli saklı anlam şudur ki, australopithecine’ler Güney Afrika’da evrimlerinin henüz ilk safhalarındaymışlar. Bu durum Küçük Ayak’ın yaşından önce Güney Afrika ile Doğu Afrika’daki evrimsel bağlantıyı ima etmektedir. İki arada geçen zaman da australopithecine’lerin birbirinden farklılaşmasına yetmiştir.”

 

Bilim adamları daha fazla fosile ulaşarak insanın ilk atasını bulma macerasından vazgeçmeyecekler. Bu her ne kadar iğne ile kuyu kazımak olsa da, bilimin esas zevki, verilen bu emeklerin sonucunda bir yere varmaktır. Bu insanlar para-pul, şöhret peşinden koşmuyorlar. Bununla da mutlu olabiliyorlar.

kucuk_ayak3
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • LinkedIn
Prof. Clarke, büyük keşfi Küçük Ayak’ın kafatası ile

 

Yazıdaki görseller
Kapak görseli

 

 

Author: Nadir Devlet

Prof. Dr., Türk Dünyası tarihi ve uluslararası ilişkileri uzmanıdır. 20 ve 21. yüzyılda Rusya, Kafkasya ve Orta Asya’daki Türk halklarının geçmişi, bugünü, siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik yapıları üzerinde yoğunlaşmıştır.

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This