İSLAM DEVLETİNDE KADININ YERİ VE EĞİTİMİ

İslam Devleti ya da Irak Şam İslam Devleti yani IŞİD adıyla bilinen kanlı otorite, geçtiğimiz günlerde müslüman kız çocukların eğitiminin ve müslüman kadınların yaşamının nasıl olacağını tarif eden bir manifesto yayımladı.

Kafa kesip insan yakmanın İslami olduğunu savunan bu gayrı resmi devlet ile hâlihazırda sınır komşusuyuz. Dolayısıyla tanımak, bilmek zorundayız.

Okurlarımıza yazıya başlamadan öncelikle derin bir nefes almalarını, bir yere oturmalarını, mümkünse okuduktan sonra gelişebilecek iç sesin dışa vurması ihtimaline karşı, yalnız olmalarını salık veriyoruz, naçizane…

 

Asla desteklemediğimiz bu metni neden yayınlıyoruz?

Düşmanını dostundan daha iyi tanı felsefesine inandığımız için.

Biz burada “Özgecan” diye yanarken, burnumuzun dibinde nasıl bir dünya kuruluyor, görelim:

 

  • 7 – 9 yaşları arasındaki kızlara okutulacak dersler: Fıkıh (İslam Hukuku) ve din, Kur’an Arapçası ve hesap ile tabiat bilgisini içeren bilim dersleri.
  • 10 – 12 yaşları arasındaki kızlara ise dini bilimlerde daha ileri eğitim verilmeli, özellikle fıkhın kadınlar, evlilik ve boşanma ile ilgili kısımları yani İslami şeriatın medeni hukuk tarafı öğretilmeli. Bunun yanı sıra elişi (örgü ve dikiş) dersi ile basit yemek – mutfak dersi verilmeli.
  • 13 – 15 yaşları arasındaki kızlara daha ileri şeriat derslerinin yanında çocuk bakımı ve az miktarda doğa bilimleri öğretilmeli. Ayrıca İslam Tarihi, peygamberin ve sahabenin hayatı dersleri verilmeli.
  • Kızların 9 yaşından itibaren evlendirilmesi uygundur. En temiz kızlar 16 – 17 yaşına gelmeden evlenenlerdir. Parlak bir nesil yetiştirmek için damatların da 20 yaşından büyük olmaması gerekir.
  • Kadın hayatı için Batı modeli iflas etmiştir. Çalışma hayatı kadını dinden uzaklaştırmakta, sapkınlığa ve adice düşüncelere sevk etmektedir. Kâfilerin seçtiği Batılı yaşam modeli, kadına evden çıkma izni verildiği anda iflas etmiştir.
  • “Şeytanın askerleri kadını cennetten nasıl uzaklaştırır” başlıklı kısımda ise giyim, güzellik, kuyumcu mağazaları lanetlenmekte, “süslenmenin” mü’mini dinden uzaklaştıracağı iddia edilmekte.
  • “Cihatçı kadının kılavuzu” adını da verdikleri bu kılavuzda IŞİD, “kadın evinden dışarı kesinlikle çıkmamalı, temel vazifeleriyle yani çocuk doğurmak, yemek pişirmek vs. ile mutlu olmalıdır” diyor.
  • Manifesto son olarak kadınların okuma – yazma bilmemesi gerektiğini söylüyor ve okuryazar olan kadının “cahilleştiğini” ve yaratılış amacından uzaklaştırdığını savunuyor…

 

Yazıda kullanılan bilgiler kısmen The Guardian‘dan tercüme edilmiştir.
Kapak görseli

 

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This