İTALYA’DA YAKILMIŞ BİR CADI İSKELETİ BULUNDU

 

İtalyan arkeologlar ortaçağa ait, yakılmış ve pervasızca bir çukura atılmış bir genç kız iskeleti buldular. İskeletin üstünde ağır taşlar bulunuyordu.

Arkeologlara göre gömülme şekline bakılırsa kız öldükten sonra bile tehlikeli addedilmiş. İskelet Liguria Rivierasında Albenga mevkiinde San Calocero’da da bulunmuş. Kazı, Papalık Vatikan Arkeoloji Enstitüsünün Orbis Christianus Antiquus bilim direktörü Phillipe Pergola başkanlığında yapılmış.

Eylül 2014’te aynı yerde 13 yaşında baş aşağı gömülmüş başka bir “cadı kız” iskeleti bulunmuştu.

Diğer sapkın mezarlar gibi, burada da ölülerin ağzına tuğla sokuluyor, ceset zemine kazıklanıyor veya kafası koparılıyor ve uzuvları parçalanıyordu. Baş aşağı gömme ve mezarları taşla kapatma da, ölülerin mezardan çıkmasını engellemek için yapılıyordu.

Derinlemesine araştırma esnasında “cadı kızın” C vitamin yetersizliğinde iskorbüt hastalığına yakalandığı anlaşıldı.

İki cadı kızın akraba olma ihtimali yok. İlk kız 1400’ün ikinci yarısı ve 1500’ün başlarında ölmüş olmalı. Yeni bulunan iskeletin ise daha yaşlı olduğu anlaşılıyor. Henüz radyokarbon neticeleri gelmemiş. 9. ile 15. yüzyıl arasına ait olabilir. Discovery News’a konuşan antropolog Elena Dellù “Canlı iken mi yakıldığı konusunda kati bir şey söyleyemiyoruz. Tahminen ateş yumuşak organları mevcutken vücudu sarmış olmalı” dedi.

 

Discovery Haberi

 

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This