KIZILDERİLİLERİN KÖKENİ BELİRLENDİ

Cenotes mağarası - Yucatan
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • LinkedIn

Cenotes mağarası – Yucatan

 

 

13 bin yıllık bir iskelet Yerli Amerikalıların (Kızılderililer) kökenini ispatlıyor

Naia adı ile bilinen 13 bin yıllık bir iskeletin geçenlerde bulunmasına neden olan arkeologlara bravo dememiz gerekmektedir.

Bundan önce Meksika’nın Yucatan Yarımadasının derin sularında dalgıçlar 10 adet iskelet bulmuşlardı. İşte bunlardan birine Naia denmişti. Bu iskeletlerin özelliği neydi acaba? Başta şu hususa dikkat etmemiz gerekiyor: Arkeolog dalgıçlar suların derinliklerinde bir çatlak arasından süzülerek bir yeraltı Meksika mağarasının tam göbeğine dalarak buluntu aramışlardı. Dalmak tabirini kullanmamızın nedeni mağaranın sular altında, hiç bir ışık almayıp kapkaranlık ve tüyler ürpertici börtü böcekle dolu olmasından kaynaklanıyor.

Naria, Amerika kıtasında bulunan en eski (belki ilk) iskelet olmalıdır. Bu buluntu Yeni Dünya tarihindeki tartışmalı konuları açıklamaya hizmet edeceğe benzer.

Geleneksel teoriye göre Amerika’nın (kuzey ve güney) paleoamerikalılar denilen, Sibirya’dan, henüz bir köprü mevcutken, buraya göçenler tarafından iskân edildiği kabul ediliyordu. Ancak yeni keşfedilen paleoamerikalı kafatası günümüzün Yerli Amerikalıların kafa yapısına benzemiyor. Bu da Yerli Amerikalıların daha sonradan buraya göçen başka bir gruba mensup olduklarına dair spekülasyonların doğmasına neden olacak.

Naia kafatası benzersiz bir paleoamerikalı kafatası yapısına sahip. Fakat dişinin DNA’sına göre ise günümüz Yerli Amerikalılarına benziyor. Böylece her iki grubun sonuçta birbirine akraba oldukları da anlaşılıyor.

 

Listverse Haberi

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This