KOVİD-19 BUNALIMI

Neredeyse yılını dolduracak pandemi, yalnız iktidarları değil tek tek bireyleri de bunalttı. ABD’de ölü sayısı yarım milyonu geçti. Her konuda başı çeken bu ülke, sağlık konusunda sınıfta kaldı. Sağlık konusunda medet umanlar ve pahalı Amerikan hastanelerinin ücretini ödeyebilecek olanlar oraya koşarlardı. Bu hastaneler çökmüş değil, ancak devletin sağlık sistemi çökmüşe benziyor.

Kovid-19 bunalımı hemen her ülkede var. Alman halkının 1/3’ü hem aşıya hem de karantinaya karşı. Rusya’da protestolar doğrudan Kovid-19 ile ilgili değil gibi. Ancak Kovid-19 salgınının yarattığı işsizlik, pahalılık pek çok kimseyi bunaltmış durumda. Putin’i destekleyenlerin oranı gittikçe düşüyor.

İsrail nerdeyse bütün halkını aşılamış durumumda. Bu sayede serbestiler tekrar gündemde. Tabii orada da fanatik dindarlar aşıya direndiler.

Ülkemize geldiğimizde sıkıyönetim (örfi idare) dönemlerini hatırlatan sokağa çıkma yasakları sürüyor. Bu tedbirlerin bir nebze faydası da olmuşa benziyor. Ancak resmî verilere güvenen pek fazla yok. Devamlı maske kullanın, insanlarla 1,5-2 metre mesafeniz olsun, ellerinizi yıkayın gibi uyarılar yapıldığı halde bunlara uymayan bir haylisine rastlıyoruz.

Yönetim, hafta sonları belli kesimler dışında araç kullanılmasını yasakladı. Ancak yine de büyük şehirlerde vızır vızır araç trafiği oluyor. Aynı şekilde ihtiyaç karşılamak üzere çıkılmasına izin verildiği halde iyi havalarda yollarda yoğun insan de trafiği gözleniyor. İnternette bu yasakları delmek için yol gösterenler var.

Gıda sektörünü, restoran, lokanta gibi işletmeler kan ağlıyor. İhracatın düşmesi ile işten çıkarmalar, yasaklansa bile ücretsiz izne yollanan işçiler kan ağlıyor. Eğitim bitmiş durumda. Uzaktan eğitim uygulaması başarısız. Kovid-19 riskine bakmaksızın birkaç sınıf seviyesini doğrudan doğru eğitime açtılar ama bu çözüm değil.

Sonunda iktidar partisi AKP kendi koyduğu kuralları delerek il kongreleri yapmaya başladı. Böylece bunalmış parti mensuplarına topluca bir araya gelme şansı yarattı. Şimdilik İzmir il kongresine katılan bir ileri gelen partilinin Kovid-19’a yakalandığı haberi çıktı. Binlerce insan arasında bir kişinin esamisi mi okunur? Hodri meydan devam… AKP böyle yapınca İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında şu ifadeleri kullanmıştı: “Sorumsuzların, iş bilmezlerin, millete sırtını dönenlerin devri bitiyor. Milletin bağrından gelen, milletin ayağına giden, milletle dertleşen bizlerin devri başlıyor. Kötüler mızmızlanarak giderken biz coşkuyla, neşeyle geliyoruz… “

Şüphesiz diğer partiler de bu kervana katılacak. Çünkü iktidar savaşı başlamış bulunuyor. Pandemi kimin umurunda? 82 milyona yetecek aşı ayarlandı mı? İşsiz kalanlara, iflas edenlere destek olunacak mı?

Gündeme devamlı kafaları karıştıracak, kimsenin itiraz etmeye cesaret edemeyeceği konular getiriliyor. Anlaşılan halkın sabrı ölçülüyor veya diğer ülkelerdeki gibi protestolara gitmeyecekleri biliniyor. Boğaziçi Üniversitesi protestoları aslında kolaylıkla bastırıldı. Yani yönetimin bu konuda kendine güveni var. Nasıl olmasın, bu ülkeyi yirmi yıldır yönetiyorlar. Cumhurbaşkanı kendisi demişti: “Bu ülkenin doğru dürüst muhalefete ihtiyacı var”.  Evet, böyle güçlü bir muhalefet göremiyoruz.

Pandemi şartları aslında iktidarların ülkelerini diledikleri gibi idare etmelerine bir şekilde imkân verdi. Bu ne kadar devam edecek, göreceğiz.

Author: Nadir Devlet

Prof. Dr., Türk Dünyası tarihi ve uluslararası ilişkileri uzmanıdır. 20 ve 21. yüzyılda Rusya, Kafkasya ve Orta Asya’daki Türk halklarının geçmişi, bugünü, siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik yapıları üzerinde yoğunlaşmıştır.

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This