MONA LISA TABLOSUNUN ALTINDA KİM VAR?

 

Mona Lisa, meşhur resimler arasında bir Rock sanatçısı gibi öne çıkıyor. Sanatla alakası olmayan, sanattan nefret edenler bile Leonardo da Vinci’nin bu eserini yalnız “Da Vinci Kodu” adlı film dolaysıyla değil, mutlaka başka bir vesile ile bir şekilde duymuşlardır. Louvre müzesinde her hafta binlerce insan bu gülümseyen genç kadının tablosunu izler. Gerçekten de Mona Lisa o tabloda gördüğümüz insan mı?

BBC’nin haberine göre Fransız araştırmacı Pascal Cotte on yıl bu sorunu incelemiş ve şimdi sansasyonel bir buluşa ulaştığını söylüyor. Ona göre, Mona Lisa’nın gülüşü altında bir sır gizlenmiş olabilir.

Cotte’ye göre, tablonun üst sathı ile altı arasında farklar var. Alta görünür derecede başka resimler gizlenmiş bulunuyor. Bunu ışın teknolojisi ile tespit etmiş.

Louvre yorum yapmıyor

Birinci tabakanın altında kenara bakan başka birinin resmi bulunuyor. Louvre müzesi BBC’nin bu konudaki sorusuna cevap vermeyi reddetmiş. Gerekçe olarak da böyle bir soru araştırmanın bir parçası olamaz denilmiş. Louvre, Pascal Cotte’ye 2004 yılında tabloyu incelemek üzere resmen izin vermiş. O tarihten beri de Cotte bu eseri inceliyor.

Paris Portre Stüdyosu Lumiere Teknolojisi adlı (İngilizcesi “Layer Amplification Method” olan) bir uygulama ile tabloya güçlü bir ışık veriyor. Bir kamera da ışık dalgalarını ölçüyor ve böylece tek tek her boyanın konumunu belirliyor.

BBC’nin programına katılan sanat tarihçisi Will Gompertz “geçmişte ressamların müşterilerinin isteği üzerine tablolarının değiştirmeleri sıkça rastlanan bir prosedürdü” demiş. Dolayısıyla Mona Lisa’nın altında başka bir portre de buluyor olabilir.

Soğan kabukları gibi tabaka tabaka inceleme

Cotte bu meşhur tabloyu inceleyen tek bilim adamı değil. Yarım yüzyıldan beri sanat tarihçileri ve araştırmacılar Lenordo da Vinci’nin bu tablosunu değişik metotlarla inceliyor. En yaygın metotlar enfraruj ışınları ve multispektroskopi ile incelemek oluyor. Cotte kendi metodunun daha derin bir incelemeye imkân verdiğini iddia ediyor.

Fazla cesur bir iddia

Da Vinci’nin bu tabloyu 1503 ile 1517 yılları arasında yaptığına şüphe yok. Araştırmacılar aynı zamanda tablodaki kişinin Floransalı ipek tüccarı olan bir zatın Lisa del Giocondo adlı eşi olduğunda da hemfikirler.

Cotte ise modern dünyanın Mona Lisa diye tanıdığı portrenin gerçek Mona Lisa’yı yansıtmadığını iddia ediyor.

Cotte 1797’den beri Louvre Sarayında asılı olan Mona Lisa portresi altında aslında bir kaç ressamı gizlediğini iddia ediyor. Cotte gölgeler arasından keşfettiği portreyle üst satıhta bulunan Mona Lisa’yı karşılaştırdığında değişiklikler bulmuş. Alttaki tablodaki şahsın daha uzun burnu, daha uzun kafası, daha büyük elleri ve daha ince dudakları var.

Oxford Üniversitesinde sanat tarihçisi Profesör Martin Kemp, Comte’nin buluşundan hiç etkilenmediğini ifade ediyor. Ancak sanat tarihçisi Andrew Graham-Dixon tam tersine ”bu yüzyılın buluşu” diyor.

lisa
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • LinkedIn

 

BBC Haberi

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This