NASA uyardı: Batıyoruz!

NASA deniz seviyesinin aşırı derecede yükseleceği konusunda bilhassa sahil ülkelerini uyarıyor.

 

ABD Dünya Uzay Merkezi NASA’nın bir araştırmacısı Michael Freilich, Miami’de geçen çarşamba yaptığı açıklamada uyarılarda bulundu.

Yeni araştırmalara göre gelecek 100 ila 200 yıl arasında denizler bir metre kadar yükselecek. Dolayısıyla ada ülkeleri, sahilde bulunan Tokyo, Singapur gibi şehirler sular altında kalacak.

Çoğunluğu Asya’da yaşayan 150 milyon insan bundan etkilenecektir. NASA ve Fransız Uzay Merkezi CNES, 1992 yılından beri uzaydan deniz sularının yükselmesini ölçüyorlar. Buna göre okyanuslar her yıl 7,6 cm.,  bazı bölgelerde ise 23 cm. yükselmiş bulunuyor.

Bunun başlıca nedeni buzulların erimesi olduğu kadar, okyanusların ısınması denizlerin genleşmesine yol açıyor.

Araştırmacılar bilhassa Kuzey Kutbunda dünyanın en büyük adası olan Grönland buzullarının erimesinden endişeli. Burada her yıl 303 giga ton buz eriyor. Antarktika’da ise 118 giga ton. Şimdiden deniz seviyesi artmaya başladı.

NASA deniz araştırmacısı Josh Willis, buzullar bizim tahminimizden daha hızlı eriyorlar, diye ifade ediyor. “Gelecek 20 yıl içinde deniz seviyesi muhtemelen daha hızlı yükselecek. Buna hazırlıklı olmalıyız.”

Başka bir NASA araştırmacısı Tom Wagner’e göre ise buzul parçaları daha hızla parçalanırlarsa gelecek 100 ila 200 yıl arasında deniz seviyesi tahmin edildiği gibi 1 metre değil, 3 metreye kadar bile yükselecektir.

Yine NASA uzmanlarından Steve Nerem de “şimdiki ısınma deniz seviyesinin neredeyse bir metreye kadar yükselmesine neden oluyor” diye bildiriyor. Onun sözlerine göre Florida’nın geleceği daha da kötü olacak.

 

Die Welt haberi

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This