OKULLAR AÇILIRKEN: ÖĞRENCİNİN KURTULUŞ PLANI

 

Okullar açılıyor.

Yazın güneşli yüzü, tiril tiril kıyafetler, o güzelim serbestlik, sanki her istediğini yapabilecekmişsin hissi göz açıp kapayana kadar geride kalacak. Sen yine o zorunlu hareketler dönemine gireceksin.

Biliyorum, sevmediğin okul ya da okula gitmek değil. Şunu yap, bunu yap, sınava çalış, falanca öğretmenin tuhaf huylarına katlan, filancanın kaprisini çek… Üstüne bir de yağmur, soğuk ve gri havalar, erken kalkmak, uykusuzluk, dırdır vırvır… Sevmediğin asıl bunlar.

 

Bunca can sıkıntısı içinde, muhtemelen ıskaladığın bir ayrıntıya dikkatini çekmek isterim.

Sen tam da şimdi, bu yaşında HAYATINI inşa ediyorsun. 10 – 15 yıl sonraki SEN‘in resmini çiziyorsun.

Kim olacaksın? Nasıl biri? Başarılı? Mutlu? Hayatından memnun?

Nasıl bir mesleğin olacak? Nerede çalışacaksın? Kimseye muhtaç olmayacak, özgürce yaşayacak kadar para kazanabilecek misin? İşini sevecek, kendini geliştirecek misin?

Bütün soruların cevabı bugün ne yaptığına göre verilecek.

 

Harika bir okulun, kafası çalışan bir ailen yoksa (ki inan pek kimsede yok onlardan) sana söylenmeyen çok önemli bir şey var: Neye, HANGİ ZAMANA, bir profesyonel olarak kimler arasında yaşamaya hazırlandığını bilmen gerek.

İçini sıkan tüm duyguları kovalamana, tüm öğretim yılı boyunca olumlu ve üretken kalmana yardımcı olacak, aşağıdaki bilgiler.

Ergenlikten kurtuluş planın olacak.

Çoğunlukla saçmalayan BÜYÜKlerin kıskacından kurtuluş planın olacak.

Gelecekteki SEN‘e ulaşman için yol haritan olacak.

 

21. yüzyılda iş yapacak / iş arayacak, bir meslek icra edecek her mutlu ve başarılı bireyin edinmesi, sahip olması gereken bir dizi bilgi ve beceri var. Aşağıdaki tabloda onları göreceksin. Her birini dikkatle oku. Bu senin kurtuluş planın. Bunlar cebindeyse, tamamdır. Başarı, kazanç, övünç, serbestlik, gurur, tatmin… Hepsi senin olacak.

 

Dünya Ekonomik Forumu senin için araştırmış, listelemiş. Buyur, işte kurtuluş planın:

 

Ne yap ne et, bu bilgi, beceri ve özelliklerin sende olmasını sağla. Kimden öğrenebiliyorsan ona takıl, kim sana bu nitelikleri katıyorsa onunla ol. Birkaç yıl sonra adını bile hatırlamayacağın insanlarla uğraşarak zamanını ve enerjini ziyan etme.

Unutma.

Sen bu dünyada bir tanesin. Teksin. Ve kendini var etmek sadece senin elinde.  Tam da şimdi, bu yaşında HAYATINI inşa ediyorsun. 10 – 15 yıl sonraki SEN‘in resmini çiziyorsun. Saçma sapan konular ve olumsuz duygularla yitirecek zamanın yok.

Haydi, kolay gelsin.

 

Author: Beril Cansever Devlet

[yazar] [ara sıra çevirmen] [çeyrek asırdır eğitimci]

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This