OTUZ YILLIK TAPTAZE YENİ YIL KONSERİ

Önelikle 2018’in tüm okurlarımıza mutluluk, iyi talih ve aydınlık getirmesini dileriz.

Bu uyduruk kahramanlıklar, eften püften ‘sanat’maçlar ve türlü türlü yalanlar çağında klasiklere dönmenin, gerçek “iyi”ye yönelmenin sağaltıcı olacağını düşünüyoruz.

Tam yirmi yedi yıl önce büyük maestro Zubin Mehta’nın yönetiminde Viyana Filarmoni Orkestrasının verdiği efsanevi yeni yıl konserini sizlere sunuyoruz.

 

Zubin Mehta 1936’da Hindistan Bombay’da dünyaya geldi. Kemancı olan babası Mehli Mehta, Bombay Yaylı Çalgılar Dörtlüsü ile Bombay Senfoni Orkestrası’nın kurucularındandır. Zubin, çocukluğunda klasik batı müziğinden etkilendi. Viyana’da müzik öğrenimi gördü.

1958’de Liverpool Kraliyet Filarmoni Orkestrası’nın şef yardımcılığını yürüttü. Konuk şef olarak birçok ülkede konserler verdi. (1961-1967) arasında Montreal Senfoni Orkestrası’nın müzik yönetmenliğini yaptı. Ayrıca 1962’den sonra Los Angeles Filarmoni Orkestrası’nda aynı görevi üstlendi. Operada ilk kez 1965’te New York kentindeki Metropolitan Operası’nda sahnelenen Aida operasında orkestra şefliği yaptı. 1968’de İsrail Filarmoni Orkestrası’nın baş müzik danışmanı oldu.

1970’te Londra’da Otello operasında orkestra şefliği yaptı. 1978’de Pierre Boulez’nin yerine getirildiği New York Filarmoni Orkestrası’nın müzik yönetmenliğini 1991’e değin sürdürdü. 1998’den 2006’ya kadar Münih Filarmoni Orkestrası’nın müzik yönetmenliğini yaptı. Romantik ve erken dönem modern bestecilerin yapıtlarına özel bir ilgi gösterdi. 1990, 1995, 1998, 2007 ve 2015’te Viyana Filarmoni Orkestrası’nın Yeni Yıl Konserlerini yönetti.

 

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • LinkedIn

Dünyanın en iyi senfonik müzik topluluğu olarak bilinen orkestrası olarak kabul edilen Viyana Filarmoni Orkestrası ise 1842 yılında besteci Carl Otto Nicolai tarafından kuruldu. Beethoven ve Mozart’ın senfonik eserlerini seslendirmeyi arzulayan Viyana Devlet Operası Orkestrası sanatçılarının operadan bağımsız olarak filarmonik konser dizileri sunma kararını alması ile Viyana Filarmoni Orkestrası oluşmuş. Tamamen bağımsız ve kararlarını üyelerinin demoktratik oyları ile alan bir orkestradır, günümüzde de bu ilkeler ile hareket eder. İdari işlerin bir kısmı aralarından seçilen 12 kişilik bir idare komitesine devredilmiştir. İdari kurulun yetkisi dışındaki tüm konularda basit çoğunluk kararı ile harekete edilir.

 

Yeni yılınız klasik müziğin ahengi içinde geçsin.

İyi seyirler.

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This