PAROLA: 1 KIZ 1 KİTAP

 

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü . Azınlık olduğu, haklarının çiğnendiği bilincine varmış tüm kadınları kutluyorum.

Kadınlar ile erkekler arasında cinsiyet yarıştırmak pek ilkel bir âdet olmakla beraber hala revaçta.

Oysa açık bir gerçektir ki, kadınlar erkeklerden birçok açıdan üstündür. Bir defa dünya var olduğundan beri bütün türlerin erkekler cinsi, biyolojik olarak yapabildiklerimizi hayret ve haset içinde izliyor.

Ancak bana göre kadınları üstün kılan asıl özellikleri tabiatın armağanı doğurganlık değil. Daha önemlisi var: Kadınlar edindikleri her tür bilgiyi hemcinsleriyle paylaşacak kadar akıllıdır. Yemek tarifinden indirimdeki mağazaya kadar irili ufaklı her bilgi, kadın dünyasında kulaktan kulağa ve inanılmaz bir hızla dolaşır.

Erkek egemen düzende ayakta kalabilmek için geliştirdiği bu dayanışma ruhu, kanımca en onurlu kadınlık halidir. Erkek kaybolduğunda yol sormayı bile gurur meselesi yaparken, kadınlar civardaki en uygun fiyatlı oto tamircisinin adresini birbirlerinin kulağına fısıldar.

Yeryüzünde ticaretten siyasete her şeyin var olması ve devam etmesi, kadınların bu fısıltılı dünyasındaki dolaşım ömrüne bağlıdır.

Madem bilgiyi paylaşmak ve dayanışma yoluyla hayata tutunmak gibi üstün bir vasfımız var, o halde bunu Dünya Emekçi Kadınlar gününde de sürdürmeliyiz.

Eğitimci olmaktan mıdır, kalıcı başarıların yegâne temeli olduğunu görmüş olmaktan mıdır bilemiyorum, aklım hep böyle işlere kaçıyor:

Lütfen bu 8 Mart’ta bir kız çocuğuna bir kitap hediye edin. Kadınlar Gününü böyle kutlayın. Ülkemizde okuma yazma bilmeyen her 1 erkeğe karşılık 3 kadın var. HÂLÂ!

İnternete girin, “çocuk kitapları” diye bir arama yapın. Karşınıza çıkanlardan hoşunuza gideni, 8 yaşında olsanız, 12 yaşında olsanız, 15 yaşında olsanız okumak isteyeceğiniz kitap hangisiyse onu seçin. Hemen satın alın ve hediye edin.

O kitap, o kız için aydınlık yolun ilk taşını döşeyecek. Bir kitap okuyacak ve hayatı değişecek, emin olun.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • LinkedIn

 

Gün gelecek, kitap okuyan o kız SAYGIN bir kadın olacak.

Gün gelecek, kitap okuyan o kız BAĞIMSIZ bir kadın olacak.

Gün gelecek, kitap okuyan o kız GÜÇLÜ bir kadın olacak.

Gün gelecek, kitap okuyan o kız bir başka kıza bir kitap hediye edecek.

Bu yüzden bu 8 Martta parola: 1KIZ 1 KİTAP

 

 

Author: Beril Cansever Devlet

[yazar] [ara sıra çevirmen] [çeyrek asırdır eğitimci]

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This