ROMA İŞARETLERİ İKİ BİN YIL SONRA BİRLEŞTİ

 

Üzerinde Roma döneminden işaretler olan iki parça mermer, nihayet iki bin yıl sonra İngiltere’de birbirine kavuştu. Böylece işaretlerin ne anlama geldiği de çözüldü.

Bu parçalar yüz yıl ara ile University of Reading tarafından eski bir Roma kasabası olan Silchester’de bulundu.

İlk mermer parçası 1891 yılında topraktan çıkarıldı. Üzerinde “AT” harfleri okunuyordu ve Reading Müzesinin Silchester koleksiyonunda bulunuyordu. Yüzeyi aşınmış ikinci parça birincisinde 10 metre uzakta, 2013 yılında bulundu ve bunun üzerinde de “BA” harfleri okunuyor.

Britanya’nın Roma dönemi uzmanı olan, Roger Tomlin’in varsayımına göre bu iki parça aynı objeye ait olmalı. Her iki parçada aynı tip harfler kullanılmış ve levhanın boyutları da birbirine uyuyor.

Bu şekliyle bu ikisi birlikte At(e)ba(tum) veya “Atrebates’e ait” şeklinde okunabilir. Bu ise M.Ö. 1. yüzyılda Silchester’de yaşayan bir Fransız kabilesinin adıdır.

Levhanın altı silinmiş, okunmuyor. Gizemli işaret belki Iceni adlı Britanyalı bir kabilenin kraliçesi olan ve MÖ. 1. yüzyılda Romalılara karşı başarısız bir mücadele yapan Boudica tarafından parçalanmış olabilir.

 

D News Haberi

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This