RUSYA NATO ÜLKELERİNE TEHDİT OLUŞTURUYOR

 

 

 

SAVAŞ TEHDİDİ HER YERDE ARTTI.

RUSLAR NATO ÜLKELERİNE TEHDİT OLUŞTURUYOR.

 

Türkiye NATO’yu acil toplantıya davet etti. Nedenini neredeyse hepimiz biliyoruz. Güneydoğu sınırımız tehdit altında ve ülke içinde ayrılıkçılar, yeraltı örgütlerinin saldırıları arttı.

Benzer tehdide Rusya’ya komşu Baltık ülkeleri ve Polonya da maruz kaldı. Çünkü Rusya’nın 2. Dünya Savaşı esnasında Almanya’dan gasp ettiği, bugünkü adıyla Kaliningrad (Königsberg) bölgesine, Moskova nükleer silah yerleştirme tehdidinde bulunmuştu. Bu bölgede 430 bin kişi yaşıyor ve 15 bin km²‘lik bir alana sahip.

 

Neticede NATO bu tehdide cevap olarak 9-19 Haziran 2015 tarihlerinde Polonya’da askeri bir manevra düzenledi. Dokuz ülkeden (Çek, Hollanda, Almanya, Norveç, Polonya, Litvanya, Belçika, Macaristan ve ABD) 2 bin kadar askeri personel katıldı.

NATO Genel Sekreteri Jen Stoltenberg, “Rusya Kırım’ı işgal ederek uluslararası kuralları bozdu” dedi.

NATO Müttefik Güçler Yüksek Komutanı General Philip Breedlove, “şu anda her ne kadar Rusya’yı tehdit olarak görmesek de, tedbirli olmak zorundayız” dedi. Başka bir yüksek komutan “dünyada çatışma noktaları tek burada değil, NATO hazırlığını sürdürmelidir” diye görüş bildirdi.

Polonya’da artık bir müddettir sivillerden (paramiliter) milis güçler oluşmaya başladı. Bu değişik gurupları koordine etmeyi ise Polonya genelkurmayı üslendi. Bunların sayısı artmakta ve 100 bine kadar varacağı tahmin edilmektedir.

Neticede Putin’in devamlı tehditler savurması ve çevre ülkelerin topraklarına saldırması (Kırım), başta Gürcistan, şimdi ise Polonya’dan toprak gasp etmesi bütün ülkeleri endişelendirdi.

 

Not: Videonun uzun versiyonu 17 dakikadır.

 

Vice News haber videosu

 

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This