RÜYA DEĞİLMİŞ, KÂBUS DEĞİLMİŞ.

 

Haziran 2013’ten beri mecbur kalmadıkça açmadığım televizyona bakıyorum. Euronews, Ankara’daki bombalı vahşetin yakın tanıklarından biri ile konuşuyor.

20-25 yaşlarında, kısa dalgalı saçlı, duru, güzel yüzlü bir kadın, donmuş bir ifadeyle anlatıyor:

“Sabah uyandığımda dün yaşananların gerçek olduğunu fark ettim. Rüya değilmiş, kâbus değilmiş. Arkadaşlarımı, yoldaşlarımı bir daha göremeyeceğimi düşündüm.”

Deyip, sessizleşiyor. Bakışları sabit.

Muhabir soruyor: Ne gibi duygular içindesiniz, kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Cevap kalbe saplanan bir diken gibi acıtıcı: “Bomboş”

 

***

 

10 Ekim 2015 Pazar sabahı Ankara’daydım.

Ulusal Liderlik Konferansı (ULEK) tarafından düzenlenen “Çocuklarda ve Gençlerde Liderlik Eğitimi” başlıklı toplantıda konuşuyordum. Saat 10.00 civarıydı.

Karşımda salon dolusu ışıl ışıl genç öğretmenler… Y kuşağından, çocuklarımızın her isteğimize “neden” diye diklenmesinden, bununla nasıl başa çıkacağımızdan bahsediyorum. Gülüşmeler, kocaman açılmış zeki bakışlı gözler, alkışlar…

Bu nefis toplantıda, heyecan verici meslektaşlar arasında güzel saatler geçiriyorum. Sevinçliyim. Heyecanlıyım. Dört başı mamur bir mutluluk içindeyim.

 

***

 

Eşimin ısrarına kulak asmadığım için hızlı tren yerine arabayla geldik başkente. Bu yüzden toplantıdan erken ayrılıyor, dönüş yoluna koyuluyoruz. Karanlığa kalmadan İstanbul’a varalım diye.

Cinnah’tan Or-An tarafına ilerliyorum. Doğrusu ilerleyemiyorum. Korkunç bir trafik. Sağdaki soldaki araçların içinde yüzler bir tuhaf. Çevrede ambulanslar, TOMA’lar, polis araçları… Var bir melânet ama anlayamıyorum.

Bir saati aşkın süre trafikle cebelleştikten sonra bizi Ankara’da konuk eden dostumuzun evine ulaşıyoruz. Televizyon açık. “Ankara tren garı önündeki Barış mitingine bombalı saldırı” diyor… Böylece öğreniyoruz olan biteni.

 

***

 

Akşam vakti. Evdeyim.

Televizyonda o güzel, duru yüzlü kadın “rüya değilmiş, kâbus değilmiş” diyor, “kendimi bomboş hissediyorum”.

Anlıyorum.

 

 

 

Author: Beril Cansever Devlet

[yazar] [ara sıra çevirmen] [çeyrek asırdır eğitimci]

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This