BİZ GEÇEN YIL NE SEÇMİŞTİK?

7 Haziran milletvekili seçimleri yaklaşıyor.

TV’lerde, gazetelerde yine hangi parti kaç oy alacak, kim barajı geçecek kim oylarını artıracak tartışmaları başladı. Birileri tartıştıkça bizlerde de bir déjà vu* hissi yükseliyor…

Aslında Kılavuz Kirpi olarak, siyaset batağına öyle bodoslama dalmak istemeyiz. Üstümüz başımız kirlenecek, pislik sayfalarımıza sıçrayacak diye korkarız. Bu yüzden gündelik politikayla aramıza son derece nesnel bir çizgi çekiyor, olacağa değil olmuşa bakıyoruz.

Aşağıdaki görselde geçtiğimiz yıl yapılan iki seçime ilişkin verileri bulacaksınız. Görselin üzerine tıklarsanız daha büyük halini görebilirsiniz.

Görselde bir yanda seçimden hemen önce anket firmalarının yayımladığı tahminler, bir yanda da seçimin reel sonuçları bulunuyor.

Ortalık ankete boğulmadan önce kim ne demiş, kimin tahmini daha doğru çıkmış, hatırlamakta yarar var.

Ama sadece anket firmalarının karnesini incelemekle kalmayalım. Verdiğimiz oydan memnun muyuz ya da oy vermedik pişman mıyız, onu da bir anımsayalım.

Ne demiş Malcolm X?

Tarih toplumun hafızasıdır ve hafızasız bir insanın hayvandan farkı yoktur.

* Déjà vu: Zihnin yorgunluğundan dolayı kişinin yaşadığı anı daha önce de yaşadığını, gittiği bir yere daha önce de gittiğini sanması hali. Bir tür aynı durumu ikinci kez deneyimleme yanılgısı.

Kapak görseli

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This