ŞEYTAN HEYKELİ NİHAYET AÇILDI

 

 

Bir zamanlar ABD otomotiv sanayiinin kalbinin attığı Detroit kentinde, şeytanı sembolize ettiği varsayılan muazzam bir bronz heykel 25 Temmuz gecesi açıldı. Detroit’te son ekonomik krizden sonra bütün otomotiv fabrikaları ve yan sanayi kapılarını kapatmış, yüzbinlerce kişi işsiz kalmış, şehri terk etmiş ve Detroit neredeyse harabeye dönmüştü.

İşte burada kalanlar şehri yeniden canlandırmak için çabalıyorlar.

Şehir parklarında büyüyen otları sivil inisiyatif ile biçiyorlar ve benzer faaliyetler yapıyorlar. Kimileri boş kalan alanlarda tarım yapıyor. Detroit’ten ayrılan bazı şefler  (aşçılar) tekrar şehre gelerek pahalı restoranlar açıyorlar.

Şeytana tapanlar (veya severler) da büyük bir inisiyatif ile 100 bin dolar toplayıp adı bilinmeyen bir sanatkara eseri yaptırdılar. Heykeli yerleştirecek yer konusunda büyük tartışmalar çıktı. Detroit Belediyesi dini bir sembolü halka açık alanlara yerleştirmeye izin vermedi. Tabii ki bu heykeli yaptıranlara birçok Hristiyan fanatiği saldırdı, hatta ölüm tehditleri ile karşılaştılar.

25 Temmuz 2015 gecesi ise Detroit nehrinin sahilinde 700 kadar kişinin toplandığı, terkedilmiş bir endüstri deposunda bronz şeytan heykelinin açılışı yapıldı. Buna karşı deponun kapısında bir miktar protestocu da vardı. 200 kadar protestocu ise katolik kilisesinde toplanmıştı.

ABD’de devlet, din işlerine karışmadığı için satanistler dahi kendi sembollerini sergileme özgürlüğüne sahip. ABD dünyanın canına okuyor, ama özgürlükleri ile çok kimsenin gıpta ettiği bir konuma da sahip.

 

Vice News haberi

TIME haberi

 

 

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This