ŞİLE YERYÜZÜ PAZARINDAN NOTLAR

 

Bu Pazar Şile’ye gidilmeli demiştik, 15 Kasım 2015 Pazar günü tüm dostlarımızı Şile’ye davet etmiştik.

Sağ olsunlar, en başta Kılavuz Kirpi editörü Sayın Beril Devlet ve saygıdeğer eşleri de bizzat geldiler ve yaklaşık 2 yıl sonra bizzat tanıştık.

Şile 3.Yerel Tohum Takas Şenliğinde tüm dostlarımızla birlikteydik.

Şenlik süresince dostlarımızla tohumlarımızı paketledik, etiketledik. Benzer paketleme diğer tohum getiren dostlarımızda da yapılmıştır. Gelenler Şile Yeryüzü Pazarı’nı ziyaret ederek, yok olmakla karşı karşıya bırakılan köylü / küçük üreticilerimizden ürün aldılar.

Açılış konuşmasını takiben Slow Food Bio Çeşitlilik Vakfı tarafından Yeryüzü Pazarı (EARTH MARKET) olarak onaylanmış ve Türkiye’nin 3. dünyanın 45. Yeryüzü Pazarı/Earth Market “Yeryüzü Pazarı” olarak tescillenmiştir.

Şile Kaymakamlığı, Şile Belediyesi, Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi, Ovacık Köyü Kadın Tohum Derneği ve Şile Turizm Kültür ve Tanıtma Derneği ile Slow Food Şile Palamut Birliği, Earth Markets‘in desteklediği şenlik boyuncu çeşitli konuşmalarla birlikte Slow Food Uluslararası Konsey üyesi Sayın Defne Koryürek “Gıdanın endüstriyelleşmesine karşı Slow Food[i] hareketini” anlatmıştır.

Şile Belediye Başkanı sayın Can Tabakoğlu, “Tarlalarında, evlerinde üreterek bu tezgahları dolduran İYİ, TEMİZ, ADİL sloganı ile üretim yapan, yapılabildiğini gösteren hayal olmaktan öteye giden rekabetçi entegre tarımın karşısında ben de varım diyen bir model bulmuş Şile köylüleridir.” demiştir.

Doğal beslenilmesini gerektiğini vurgulayan sayın Prof. Dr. Yavuz Dizdar “Vatandaşlarımız sağlıklı gıda bulamamaktan dolayı hasta olmaktadır. Kanser olayları sağlıksız yiyecekler nedeniyle artmaktadır. 40 günlük tavuklar, insan sağlığına zararlıdır. İstanbul’un tarım alanları korunmalıdır” demiştir.

Şenlik süresince çeşitli müzik gruplarının yanında çocuklarımızla birlikte tohumlar da ekilmiş, doğal ve yerel tohumlarımızın yaşaması gerektiği onlarla paylaşılmıştır.

Konuşmalar ve değişik yerel etkinlikler sonrası Şile Belediye Başkanı Sayın Can Tabakoğlu tarafından bizzat yöresel tarhana çorbası da ikram edilmiştir. Takiben, Facebook Ulusal Tohum Takas Merkezi ve Yedikule Bostanı grupları ile diğer dostlarımızın da katılımlarıyla doğal ve yerel tohumlarımızın takası ve dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Yoğun ilgi gösterilen ve paylaşılan tohumlarımızı alan tüm dostlarımızın, bu tohumlara sahip çıkacağını ve koruyacağını bekliyoruz.

Şile Yeryüzü Pazarının hedefi; “İyi, Temiz, Adil Gıda” olarak belirlenmiş olup, bu konuda pazarda satış yapan tüm küçük üreticilerimiz de eğitilmeye devam edilecektir. Yeryüzü Pazarı her hafta cuma ve pazar günleri açıktır.

 

[i] SLOW FOOD nedir: Uluslararası ve halk destekli bir örgütlenme olan Slow Food, 1989 yılında fast food ve hızlı yaşamın yükselişine, yerel ve geleneksel gıdanın yok oluşuna bir tepki olarak, insanları yedikleri gıdanın tadı, nereden geldiği ve gıda seçimlerinin dünyanın geri kalanını nasıl etkilediği hakkında bilinçlendirmek amacıyla kurulmuştur.

 

 

 

Author: Ali Özırmak

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This