SU İLE YAKITTAN TASARRUF

Bosch’un sunduğu yeni teknik değişime işaret ediyor. Bu teknoloji ile araçlar % 13 daha az yakıt sarf edecek.

su-ile-yakittan-tasarruf
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • LinkedIn

BMW M4 GTS modelinin su fışkırtmalı aracı atölyede artık mevcut. Malum bu model 0’dan 100 kilometre hıza dört saniyenin altında erişiyor.

Spor araba sahiplerine su fışkırtmalı model daha fazla güç sağlayacak. Bosch’un geliştirdiği bu teknoloji bunun seri imalatta kullanılabileceğini ispatlıyor.  BMV’nin 6 silindirli modellerinden henüz birkaç yüz adedi mevcut. Mazotlu araçlardan sorumlu başkanı Stefan Seiberth “Su fışkırtmalı modeller her bir turbo motora ilave bir güç sağlayacak” diye bu yeni teknolojiyi tanıtıyor.

 

Hızlanırken büyük bir tasarruf

Ekonomik yönden Bosch bu buluşu yakıt tasarrufunda geleceğin büyük bir teknolojik gelişmesi olarak görüyor. Bosch’un teknik adamlarının beklentisine göre, 2018 yılına, en geç 2019’a kadar bu alandaki ileri sıçrayış olacak.

Araçlar bu Bosch-Water-Boost (Bosch Su Fışkırtma) teknolojisi ile donatılınca, bu motorlar diğerlerine nazaran aha dinamik ve aynı zamanda etkili olacaklar. Bosch şimdi daha ziyade Avrupa’daki birçok otomobil yapımcıları ile seri imalata geçme konusunda görüşmelerini sürdürüyor.

Otomobil imalatından sorumlu Bosch yöneticisi Rolf Bulander “Su fışkırtma metodu ile biz içten yanmalı motorların hala geleceğinin olduğunu gösteriyoruz” diyor.  WLTC (Worldwide harmonized Light vehicles Test Cycle) resmi yakıt kullanma testine göre, Water-Boost sistemi ile yakıttan % 4 tasarruf ediliyor. Trafikte bu oran daha yüksek olacak. Otoyollarda veya hızlanmalarda % 13’e kadar tasarruf yapmak mümkün olma ihtimali var.

Şimdiye kadar buna benzer bir teknoloji otomobil imalatçılarına henüz sunulmadı.

 

Bu konuda araştırmalar motoru fazla ısınmaktan koruma gerekliliğinden ortaya çıktı. Bugün benzinli araçlarda ısıyı düşürmek için ilaveten yakıt fışkırtılmaktadır. Böylece bu ekstra yakıt ile buharlaşma sağlanmakta ve ısınan parçalar soğutulmaktadır.

Su fışkırtma metodu da aynı prensiple çalışmaktadır. Bosch’un açıklamasına göre, yakıt ateşlenmeden önce çok az miktarda su buharı emme pompasına sıkılmaktadır. Su çabuk buharlaştığında etkili şekilde soğumayı sağlamaktadır.

Harcanan su miktarı fazla değildir. Yüz kilometre için yüz mililitre destile su gerekmektedir.  Su tankı bir kaç bin kilometrede doldurulmalıdır. Bu da pek sıkıntı yaratacak bir durum değildir.

Bosh teknisyenleri su tankının doldurulmasının unutulması ciddi bir sorun yaratmayacak diye ifade ediyorlar. Bu durumda motor diğer normal motorlar gibi daha fazla yakıt harcayacak ve daha az dönme momentine (tork) sahip olacaktır.

Böyle bir aracı maliyetinin ne olacağı henüz belli değil. Bu otomobil imalatçılarının kendi değişik modellerine yerleştirecekleri su tanklarının maliyetine bağlı olacak denilmektedir. Hükümetlerin  (Karbondioksit) oranın daha da düşük tutulması konusunda yeni standartlar belirlerse bu su fışkırtmalı motorların daha geniş kesim tarafından alıcı bulacağı da büyük bir olasılık olarak görülmektedir.

 

Kaynak: Frankfurter Allgemeine

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This