SURİYE SAVAŞI VE KÜRESEL TOHUM DEPOSUNUN GELECEĞİ

 

Norveç’in Spitzbergen adasında dünyanın her tarafından toplanan 860 bin tohum ve bitki kültürü muhafaza ediliyor.

Almanya’nın Süddetsche Zeitung gazetesinin muhabiri Cristoph Behrens’in haberine göre bu tabiat değerleri ısıdan, dünya felaketlerinden ve savaşlardan korunmak için Svalbard Global Seed Vault adıyla Birleşmiş Milletlerin inisiyatifi ile gerçekleştirilen bir depoya konmuş. Böylece dünyanın bütün gıda örneklerinin burada neredeyse sonsuza kadar korunacağı varsayılmış.

 

Suriye’deki iç savaş dolayısıyla Halep’te yakın doğunun ısıya dayanıklı tahıl ürünlerinden örnekler bulunduran tohum bankası büyük sıkıntıya düşmüş bulunuyor. Şimdiye kadar bu işten sorumlu enstitü, tohum örneklerine bir zarar gelmemesini sağlamış. Ancak iç savaş dolayısıyla bilim adamları bu değerli örnekleri üreticilere ve araştırmacılara ulaştıramaz hale gelmişler.

Bu gelişme üzerine, genel merkezi Beyrut’ta bulunan ICARDA (kurak bölgelerde tarım araştırmaları merkezi) Spitzenbergen’deki 352 sandığından 130’unu geri istiyor. Bu olursa Norveç’teki numuneler azalacak ve benzer olaylarla insanlığın geleceği bir şekilde tehlike altında kalacak deniliyor.

 

 

 

 

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This