TÜRKİYE DÜNYANIN NERESİNDE?

 

Böyle sorulara verilecek en basit cevap, akla ilk gelen cevaptır. Haritaya parmağınızı koyup “neresinde olacak, işte burasında” diyebilirsiniz. Diyelim biz de: Türkiye dünyanın ortasında.

 

 

 

Şimdi sorunun daha zor açılarını görmeye başlayalım. Çünkü Türkiye dünyanın sadece ortasında değil, bakın başka nerelerinde:

 

İşte 2013 yılı verilerine göre dünyada genç nüfusta işsizlik ya da eylemsizlik oranları. Yani bir ülkenin gençlerinin % kaçı işe ya da okula gitmiyor, öyle boş boş yaşamaya çalışıyor… Bu rakamlar açısından bakıldığında Türkiye dünyanın zirvesinde. OECD verilerine göre 15-29 yaşlarındaki Türklerin 3’te biri işsiz, okulsuz, umutsuz.

 

 

 

İnsanlara sormuşlar: Sağlık, sosyal yaşam, tabiat olayları gibi yaşamsal meseleleri din ile mi çözmeye / anlamaya çalışırsınız bilim ile mi? Bu açıdan Türkiye dünyanın “kırmızı” yarısında:

 

 

Bir başka sıralamada Türkiye dünyanın en dibinde: Basın özgürlüğü endeksi, 2015.

(Yeşil: Özgür / Sarı: Kısmen özgür / Mor: Özgür değil)

 

 

Kadının can güvenliği açısından da dünyanın dibindeki sağlam (!) yerimizi koruyoruz:

 

 

Dünyadaki toplam servetten alınan pay açısından yerimiz epey yukarılarda. Ülkeye epeyce bir para geliyormuş demek:

 

 

Yalnız ülkeye gelen para halka pek dağılmıyor sanki… İşte dünya ülkelerinin, kişi başına düşen ortalama gayrisafi milli hasılaya göre durumu. Ülkeye giren para açısından en iyi ikinci ülke kategorisindeki Türkiye kişi başına düşen gelire göre ortalarda.

 

 

 

Peki ya demokrasi kalitesi açısından (gelin dünyayı boş verelim) Asya ve Avrupa ülkeleri arasında ne durumdayız? Şöyle denebilir: Avrupa’nın en kötüsü Rusya’dan biraz iyi, Asya’nın en iyisi Japonya’dan epey kötü bir yerdeyiz. İç savaş halindeki Ukrayna ile aynı sırada, aynı renkteyiz…

 

 

Birden aklıma geldi: Pazar günü bir işiniz var mı?

Toplanıp çay mı içsek…

Author: Beril Cansever Devlet

[yazar] [ara sıra çevirmen] [çeyrek asırdır eğitimci]

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This