TÜRKİYE’DE ÇOCUK OLMAK

Türkiye’de çocukların yaşamı, durumu hakkındaki istatistik veriler korkunç.

Masumiyetle, oyunla, eğlenceyle, sevgi ve şefkatle anılması gereken çocukluk; şiddet, istismar, ölüm gibi insanın soluğunu kesecek tehditler tarafından kıskaca alınmış durumda.

Çoğunluk kendi çocuklarını bağrına basarken dilendirilen, evlendirilen, çalıştırılan ve suça itilen çocuklara bakmamaya gayret ediyor. Tıpkı arabaların geldiği yöne bakmayınca sağ salim karşıya geçeceğini sanan ve kendini caddeye atanlar gibi…

 

Geçtiğimiz günlerde Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu tarafından Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin yürürlüğe girişinin 20. yılı dolayısıyla İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda düzenlenen “Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 20. Yılında Neredeyiz?” forumu hakkındaki haberlere dikkat çekmek istiyoruz.

Foruma Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu kurucularından Yasemin Öney Cankurtaran, Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu başkanı Figen Özbek, İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi üyesi Seda Akço ve Aile Hukuku Derneği başkanı Prof. Dr. Bahadır Erdem katıldı.

Yukarıda adı geçen uzmanların Bugün gazetesinin Anadolu Ajansına dayanarak verdiği 19 Kasım 2014 tarihli haberinde yer alan sözlerinden, durup düşünmemiz gereken kısımları sizler için görünür kılmaya çalıştık.

 

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This