Hakkında

Neden Kirpi?

Kirpi, benzersiz tenakuzlarıyla çok özel biri canlı.

Ebadı küçücük ama gayet dirençli ve dayanıklı. Üstelik son derece sevimli olmasına rağmen bir o kadar da yırtıcı.

İnsanın sevesi geliyor ama o dikenler yüzünden geri çekiliyorsunuz. Bu çelişkili var oluşundan öte bir özelliği ile sitemize ilham verdi:

Ne yaptığını iyi bilmesiyle.

 

Kirpinin bu vasfını bize ifşa eden, Egeli bir düşünür. Paros adasında, günümüzden neredeyse 2.700 yıl önce yaşamış bir şair ve filozof olan Arkilokos’un kirpi ile tilki hakkındaki özdeyişi, Kirpi üzerinde durmamızın sebebini açıklayacaktır:

Tilki pek çok taktik bilir. Ancak kirpi tek ve mükemmel bir taktiğe sahiptir.

 

Bugünkü hayatı tilkiler ile kirpiler arasında bir yaşam mücadelesine benzetirsek -ki teşbihte hata olmaz, bizce doğru olan kirpinin safını tutmaktır. Çünkü kurnazlıktan ve sinsi taktiklerden yılmış haldeyiz.  Oysa en çok ihtiyacımız olan ne yaptığını bilen, sözüne güvenilir ve sağlam insanlar.

Kirpi işte böylelerini, bu duruşu temsil ediyor. Biz de tilki olmaktansa kirpi olmayı seçenler için buradayız. Her konuda değil, en iyi bildiğimiz konularda yazıyoruz ve her zaman işe yarayacak ipuçları veriyoruz.

 

Kılavuz Kirpi okuyucusuna, takipçisine ne vaat ediyor?

Bilgi vaat ediyoruz. Ama uydurmasyon değil, sağlam, sınanmış, bilimsel ve güvenilir bilgi.

Seçenek vaat ediyoruz. Sadece ciddi ve derinlikli konularda değil, pratik işlerde de sizlere kılavuzluk etmeye talibiz. Yemek tarifleri, pratik sağlık ve bakım önerileri, gezi, püf noktaları… Her yerde bulabileceğiniz benzeri bilgilerden ne farkı olacak, bizimkilerin? Önce kendimiz denemeden size hiçbir şeyi tavsiye etmeyeceğiz.

Eğlence vaat ediyoruz. Günün üzerinize yıktığı yükü ve kasveti dağıtmak için gülümseten paylaşımlar yapacağız. Okul yıllarında öğretmenlerin “siz arka sıradakiler, neye gülüyorsanız söyleyin biz de gülelim” talebini asla cevapsız bırakmadık biz 😉

Her okura bir kalem vaat ediyoruz. Evet, okurken yazar olacaksınız. Kılavuz Kirpi okurları, sitede yayımlanmasını istedikleri yazı, çizim ve paylaşımlarını e posta [ [email protected] ] ile bize yollayabilecekler. Kılavuz Kirpi’nin yukarıdaki nitelik ve değerleri ile örtüşen yazılara sitede memnuniyetle yer vereceğiz.

 

Hoş geldiniz!

Kılavuzunuz kirpi olsun 🙂

 

 

Share This