8 MİLYON MUMYALANMIŞ HAYVAN

Mısır’ın eski yeraltı mezarlarında ekserisi köpek olan mumyalanmış 8 milyon hayvan cesedi bulundu

Arkeologlar yarı-köpek, yarı-insan olan Mısır Tanrısı Anubis’in katakomplarını incelediler. Ekserisi köpek olan, bezlere sarılı, tahminen 8 milyon hayvan kalıntısı tespit edildi.

İleri gelen eski Mısır Kültürü uzmanları, “biz bu kadar çok hayvanın olacağını beklemiyorduk” dediler.

Britanyalı araştırmacılara göre, ekserisi köpek olan bu hayvanlar Sakkar civarındaki Anubis yer altı mezarlıklarında bulunuyorlar. Bu kadar çok hayvan toplu mezarı aslında Mısır için bir ilk olarak yorumlanıyor.

 

Proje yürütücüsü Cardiff Üniversitesi Tarih, Arkeoloji ve Din Okulu (Fakültesi)’ndan Prof. Paul Nicholson, “Biz bu kadar çok hayvan olacağını beklememiştik. Bu durum, bize birçok yeni sorular doğuracak” diyor.

Uzmanların cevaplaya bileceği sorulardan biri bir Mısırlının böyle bir yere neden canlı veya ölü hayvan getirdiği konusu olacaktır.

 

1990’lardan beri hayvan kültünü inceleyen Nicholson, bilhassa köpek Anubis düşüncesi ile bağdaşıyor diye açıklama yapıyor..

Katakompların kabaca M.Ö. 750 ile M.S. 30 yıllarına ait olduğu tahmin ediliyor. Bu dönemde Mısır artık Avrupa ile bilhassa eski Yunan ve Roma ile ilişkilere girmiş bulunuyordu.

Cardiff ekibinin bu buluşları bu haftada “Antiquity – The Catacombs of Anubis at North Saqqara” adıyla yayımlandı. Nicholson ve ortak yazarlar Salima İkram ve Steve Mills şimdi daha karmaşık bir şey üzerinde çalışıyorlar.

 

CNN Haberi

 

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This