ASYA’NIN ORTASI OKYANUSMUŞ!

 

Efsane gerçek oluyor: Orta Asya’daki okyanus kuruyunca Türkler batıya ve güneye göç ettiler.

Eskiden okul kitaplarında Orta Asya’dan Türk göçlerinin buradakidenizin kurumasıyla başladığı yazardı. Daha sonra bu teoriden vazgeçildi. Ancak eskiler haklıymış!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta ziyaret ettiği Çin Halk Cumhuriyetinde büyük keşif yapıldı.

Bu keşif Çin’in batısında Şincang-Uygur Özerk Bölgesinde (Doğu Türkistan denilince Çinliler kızıyor) bulunan dünyanın en büyük çöllerinden biri olan Taklamakan Çölünde (Tarım Havzasını da içine alan 337 bin km²’lik bir alan/Türkiye’nin yarısı) gerçekleşti.

 

Çin Bilimler Akademisi Şincang Ekoloji ve Coğrafya Enstitüsü profesörü Li Yan ve ekibi, çölde karbon (petrol) yatakları ararken muazzam bir su kütlesi ile karşılaşmışlar. Profesörün ifadesine göre çölün altında Kuzey Amerika’daki beş büyük gölün toplamının 10 mislinden fazla  su rezervi varmış.

Kısacası atalarımızın yaşadıkları Orta Asya’dan suların yeraltına çekilerek, üstünün çölleşmesi dolayısıyla bu bölgeyi terk etmiş olma ihtimalleri, artık bir masal değil diyebiliriz.

 

Acaba büyük bir deprem suların yeraltına akmasına neden olmuş olabilir mi? Burasını uzmanlara bırakalım. Ancak tarihimize düzeltme yapma konusunu düşünmeye başlasak fena olmaz.

 

South China Morning Post haberi

 

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

1 Comment

  1. Çok düz uçuyorsunuz. Dediğiniz denizlerin çekilmesi olayı milyonlarca yıllık bir süreç. Milyon yıl önce bırakın Türkleri, insan türü bile yoktu dünyada. Gobi çölünden de 150 milyon yıllık dinozor fosilleri çıkıyor, şimdi moğollar dinozorlardan mı kaçtı diyeceğiz.
    Olay basit. Türklerin batıya son kesin göçü doğudaki Göktürk Devletinin çin tarafından sıkıştırılmasıyla gerçekleşti. Türkiyeyi kuran oğuzlar da Göktürk devleti parçalanınca batıya önce hazar denizine oradan anadolu ve ortadoğuya kaydılar.

    Post a Reply

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This