ATALARIMIZ NEANDARTALLERDEN BEBEK YAPMIŞ

Alerjiniz mi var? Nendartalleri suçlayabilirsiniz!

Bilimsel araştırmalar İlk insanlarla Neandartallerin ortak bebekleri olduğunu gösteriyor. Oysaki bize onların nesilleri tükendi deniliyordu. Aslanda nesilleri ilk insanların soykırım uygulaması sonucunda gerçekleşmişti. Atalarımız dediğimiz insanlar yüz binlerce yıl önce ilk soykırımını gerçekleştirmiş oldular. Demek ki insanın kanında böyle vahşet de bulunuyor.

neandertalerler-aramizda-yasiyor
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • LinkedIn

Araştırmanın en vurucu sonuçları

Dünya çapında toplanan genetik bilgiler bazı insanlarda arkaik DNA’nın karışmış olduğunu göstermektedir.

Bazı Pasifik adaları sakinlerinde Neandertal ve Denisovan ecdadı izlerine rastlanmıştır.

CNN’nin haberine göre, uzun vadede Neandartaller bizim insan atalarımız kadar şanslı olmadılarsa da, bu iki türün bir birleri ile mutlu olmadıkları anlamına gelmez.

Bilim adamları Homo sapiens’lerin, yani bizlerin, insana benzer türlerle düşünüldüğünden fazla çocuk yaptıklarını tespit ettiler. Journal of Science dergisinde yeni basılan bir araştırmaya göre, belirtilen seksüel tarih insanda biyolojik genom (kalıtı) bırakmış bulunuyor. Muhtemelen bağışıklık sistemimizde ve metabolizmamızda kalıntılar mevcut.

Bilim adamları dünyanın her tarafından 1.500 kişiden toplanan genetik enformasyona analiz yapmışlar ve modern insanın atalarının Neandartal ve Denisovan’lar ile yeni nesiller yetiştirdiklerini tespit ettiler.

İncelemeler sonucunda bazı Asyalılar, Avrupalılar ve hatta Papua Yeni Gine’deki Malezyalılarda Neandartal ve Denisovan kalıntılar bulmuşlar.

Denisovanlar Neandartallerle akraba olmakla birlikte genetik olarak farklıydılar. Aynı şekilde Neandartaller de modern insana yapı olarak uzaktılar. 2008’de Sibirya’da bir mağarada Denisovan’lar ait kalıntılar bulunmuştu.

Denisovan DNA’sı izlerinin Melanezya halklarında bulunması fazlasıyla kayda değer, çünkü Pasifik Adaları Sibirya’dan binlerce km. uzakta bulunuyor.

University of Washington genetik uzmanı Joshua Akey CNN’e verdiği mülakatta ”Melanezya’lıların atalarının Denisovanlarla yolları ne zaman ve nerede kesişti kesin söyleyemiyoruz, ama bizim en iyi tahminimiz Güneydoğu Asya’nın her hangi bir yerinde olabilir” dedi.

Çalışma insansıların 50 bin yıl önce Afrika’yı terk ettikten sonra bizim atalarımız ile çiftleşmiş oldukları hususundaki önceki teorileri ispat etmektedir. Akey “araştırmamızda bizi hayrete düşüren husus Neandartaller ile ilişkinin daha önceden tahmin edildiğinden daha komplike olduğu anlaşılmasıdır” dedi.

Bu seksüel temaslar insanlığın biyolojik olarak saç ve cilt yapısına, enfeksiyonlar mücadele özelliğini kavuşmasına önemli katkı sağlamıştır.  Akev, sözlerine ilaveten, “Bu genlerin çoğu atalarımıza yeni bir bölgeye geldiklerinde karşılaştıkları yeni patojenlere (hastalık mikropları) karşı bağışıklık kazanmalarına yardım etmiştir” diye bir açıklama da yaptı.

 

Kaynak: CNN

 

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This