BANA BİR AMAÇ VER, DÜNYAYI YERİNDEN OYNATAYIM

30 milyona yakın kişinin izlediği şu videoyu görmüş müydünüz?

Filipinlerde bir hapishanede Michael Jackson şarkısı eşliğinde topluca dans eden mahkûmlar:

 

 

Hepsi genç.

Hepsi bir suça karışmış.

Ama hepsi jilet gibi. En önde dans eden üç profesyonel dansçıdan neredeyse farksızlar.

Büyük disiplin ve çokça çalışma gerektiren böyle bir işin altından kalkmalarına şaşmamalı. Evet, muhtemelen mahkûm tulumuna girmeden evvel herhangi bir amaç için bu derece emek sarf etmemişlerdi. Ve yine kuvvetle muhtemel, daha önce böyle zor bir işi başarmanın hazzını tatmamışlardı.

Neden?

Arşimet’in ünlü sözünü hatırlarsınız: Bana yeterince uzun bir kaldırdaç ve sağlam bir dayanak noktası verin, dünyayı yerinden oynatayım.

Gençken insan sahiden de dünyaları devireceğini hisseder. Çünkü gençlik, baş edemeyeceğin kadar enerjiyle dolu olmak, içinden taşan onca güçle ne yapacağını bilememek demektir. Bu yüzden genç bireylerin bir amaca sahip olması hayati önem taşır. O bitimsiz enerjiyi inandıkları, sevdikleri, değer buldukları bir amaç uğruna son damlasına kadar harcayabilirler. Harcamalıdırlar da.

 

Türkiye nüfusunun neredeyse yarısı 25 yaşın altındaki gençlerden oluşuyor.

Genç nüfus arasında işsizlik oranı dörtte bire dayanmış durumda.

Geçimini sağlayacak iş yok. Dişe dokunur bir amaç yok.

 

Genç insanla temas eden herkes: Gençlere bir amaç verin lütfen. Umutsuz, amaçsız kalmalarına müsaade etmeyin. Hatta belki önce kendi huzurunuz için yapın bunu. Sanata, spora veya neyi seviyorlarsa ona yönlensinler. Bırakın evden çıksınlar, enerjilerini boşaltsınlar. Günün 8 saati okulda oturtmakla ettiğiniz eziyet, terbiye vermeye yetmiştir.

Dans, tiyatro, dağcılık, dalış, müzik… 30 yaşından sonra yapılacak işler değildir. Gençleri delirtmeyin, küstürmeyin, söndürmeyin.

Gençlere bir amaç verin. Veremiyorsanız kendi amaçlarının peşinden gitmelerine izin verin. Ergen dünyalarını daraltmayın. Yanlarında olun, arkalarında olun ama önlerinde durmayın sakın.

Hiç düşünmediğiniz meslekler, iş alanları, idatlar ve kim bilir ne müjdeler, o delişmen enerjiden çıkacaktır, inanın.

 

Author: Beril Cansever Devlet

[yazar] [ara sıra çevirmen] [çeyrek asırdır eğitimci]

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This