BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ: WIKILEAKS NE İŞİNİZE YARAR?

 

Tarafsız bir uluslararası izleme kurumu olan Freedom House tarafından yayımlanan son verilere göre Türkiye’de internet medyası kısmen özgür olarak kategorize edilirken, geleneksel medya, yani gazeteler ve televizyonlar ilk defa “özgür değil” sınıfına düştü.

 

Freedom House tarafından açıklanan raporda Türkiye, bir önceki seneye göre 14 sıra gerileyerek 197 ülke içinde 134. sırada kendine yer bulabildi. Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF)’nün 2015 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre ise Türkiye, 180 ülke arasında 149. sırada yer alıyor.

 

Wikileaks sitesinin kurucusu, devletlerin “sır” olarak sakladığı eylem ve dokümanlarının kamuoyu tarafından öğrenilmesini sağlayan özgürlük aktivisti Julian Assange, 2010 yılında TED kurucusu Chris Anderson ile yaptığı röportajda sitesinin nasıl çalıştığını, neleri başardığını ve amacının ne olduğunu anlatıyor. Kamunun bilgi alma hakkının, toplumların güvenlğği ve huzuru açısından ne kadar önemli olduğunun öne çıktığı röportajda, ABD’nin Irak’ta yaptığı saldırılara ilişkin gizli görüntüler de yer alıyor.

 

 

 

Kapak

 

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This