Göze görünen kitaplar

Her şey önce bir fikirdi derler. Bazıları da hayaldi…

Edebiyat gibi.

Hayal ederek çıkılan, mürekkebe bulana bulana bir dünya yaratma yolculuğu…

Hayatımızı anlamlı kılan romanlar, öyküler ve onların büyülü yazarları!

Devir değişti sevgili okurlar ve edebiyat da değişti 🙂

En azından gelişti ve renklendi demekte yarar var.

Çünkü günümüz, görüntü çağı. Büyük hikâyelerin kitabını okumaktansa filmini izlemeyi yeğliyoruz. Belki eksiltiyoruz hayal sandığımızı, belki açık unutuyoruz. Her ne ise yaşadığımız, bu çağın edebiyat takipçileri olarak, önceki devirlere göre daha bir “görmek” istiyoruz. Bu bir gerçek.

İşte belki bu çağcıl ihtiyaçtan, edebiyat çınarının yepyeni dalları doğdu, tazecik sürgünler verdi.

Çizgi roman da bunlardan biri.

Çizgi roman, edebi metne çizimlerin, karikatürlerin eşlik ettiği özel bir tür. Çoğu defa birkaç / birçok bölümün ardarda geldiği, seri tadında ilerleyen, macera unsuru genellikle yüksek tutulan bir yazın alanı.

Çizgi romanın bir tür olarak eğitim düzeyi yüksek genç okur arasında popüler olduğu biliniyor. “Nerd”ler ile “geek”lerin bir günde yetişmediği de malum. İşte çocuklar için çizgi roman, bu noktada devreye giriyor.

Çocuk için kitap okumak otomatik bir sıkıntı duygusunu tetikliyorsa, çocuğu edebiyat ve kitap dünyasına sokmakta tatlı ve hoş bir yol aranıyorsa cevap hazır: Çocuk çizgi romanları!

Kılavuz Kirpi olarak çocuk çizgi romanı kapsamında son yıllarda yapılan yayınları şöyle bir taradık. Aralarından biri belirgin şekilde öne çıktı ve pek hoşumuza gitti: Final Kültür Sanat Yayınlarından “Hayallerini Meslek Seçenler – Çizgi Romanın Görünmez Kahramanları: Yazar ve Çizer“.

Kitabın yazarı Gönül Öztopuz ile buluştuk ve çizgi romandan grafik romana, edebiyatın göze görünen, bu yepyeni yüzü üzerine söyleştik.

G

önül Öztopuz ilginç biri.

Ergenlik yaşlarında küçük bir kâğıda hayatının iki amacını yazmış, o günden beri de bunları gerçekleştirmek için çalışıyor:

1. Dünyayı gezmek  2. Yazar olmak

Öğrencilik yıllarında bu hayalleri kurarken kendini mühendis olmuş buluyor. Mühendislik diplomasını arka cebine sokuyor ve kendini turizm sektörüne atıyor. Yıllarca gemilerde çalışarak dünyayı geziyor. Sonra köhne bizansına geri dönüyor ve başlıyor yazmaya.

2000 yılından itibaren arkadaşları ile birlikte fanzinler çıkarmaya başlıyor. Derken ödüller kazanan çizgi romanlar geliyor ardından ve en son olarak da yayımlanmayı bekleyen bir grafik roman.

Yaşımıza aldırmadan bir solukta okuyup pek beğendiğimiz bu ilk çizgi roman, bir dizinin ilk kitabı. Ardından çizimlerini yine çocukluk arkadaşı Nalan Alaca’nın yaptığı “Afacan Kahramanlar” gelecek.

Ama bugünlerde asıl uğraşı, yayımlandığında Türkiye’nin ilk grafik romanı olacak “Terzi”yi okurla buluşturmak. Grafik romanın çizgi romandan ayrılan yönünü şöyle tarif ediyor yazar: “Çizgi romanda öykü görseller üzerinden anlatılıyor. Öne çıkan çizgi oluyor. Ancak grafik roman türünde ağırlık metinde. Görsellik metni destekler nitelikte.”

“Terzi”de neler yok ki? Mitoloji, dünya kültürleri, siyaset felsefesi… 18 yaş ve üzeri okura hitap edecek bu ilginç romanı sabırsızlıkla bekliyoruz! Piyasadaki yayıncılardan en ileri görüşlü olanı hangisiyse bu kitabı onun basacağı kesin 🙂 Grafik roman pek öyle naftalin kafalılara göre değil!

Çocuk edebiyatı size uzaksa ve “Terzi” günyüzü görene kadar ne yapacağım diyorsanız, o zaman size Gönül Öztopuz’un editör ve çevirmen olarak uzun yıllardır destek verdiği, anlatırken gözlerinin içinin parladığı bir başka adresi öneririz: Gerekli Şeyler Yayınevi.

1996 yılından bu yana faaliyette olan Gerekli Şeyler, bilim kurgu, comics, manga ve benzeri yabancı dildeki yayınları Türkçe’ye ve Türkiyeli okura kazandırıyor, adeta armağan ediyor. Kadıköy’deki mağazasına ulaşma imkânı olmayanlar linkteki internet sitesinden de seçtikleri, diledikleri “gerekli şeyler”e sahip olabilirler 🙂

Edebiyatın genç, taze ve görünen yüzünü temsil eden Gerekli Şeyler’e ve Gönül Öztopuz’a bundan sonraki çalışmalarında kocaman başarılar diliyoruz.

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

1 Comment

  1. Çok farklı bir tanıtım olmuş. İnsan zevkle okuyor.

    Post a Reply

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This