GÜNDEM: RUSYA, BALHAŞ, CANLI HÜCRE

Rusya, Suriye yönetimini desteklemeye devam ediyor:

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Karadeniz tatil kenti Soçi’de Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’i kabul etti. Görüşme sonrası Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la ortak bir basın toplantısı düzenleyen Muallim, Rus liderin, Suriye’nin görevdeki Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ile ilişkileri geliştirme niyetinde olduğunu söyledi. Basın toplantısında konuşan Lavrov da, terör operasyonlarını bahane ederek Suriye’de rejim değişikliğine gidilmesine karşı olduklarını vurguladı.

 

Rusya-Abhazya:

Yine Soçi’de 24 Kasım’da Rusya Devlet Başkanı ile Abhazya lideri “stratejik işbirliği” anlaşması imzaladılar. Anlaşmaya göre Rus ve Abhaz askeri güçleri bir Rus komutanın emrinde ortak bir güce dönüşecekler. Gürcistan bu anlaşmayı Moskova’nın bölgeyi ilhak etme teşebbüssü diyerek lanetledi. Aynı şekilde ABD ve NATO ve Avrupa Birliği de Gürcistan’ın egemenliğine saldırı diye reddettiler. 2008’de Gürcistan’dan Moskova yardımı ile kopan Abhazya ve Güney Osetya’yı bağımsız devletler olarak kabul etmişti. Putin Kafkasya’da da oldubitti siyaseti uyguluyor.

 

Rusya-Türkiye:

Bilindiği üzere 1 Aralık 2014’te Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Ankara’ya geliyor. Bu ziyaret Üst Düzey İşbirliği Konseyi çerçevesinde gerçekleşiyor. Mayıs 2010’da başlatılan bu zirvenin 5. toplantısı olacak. Rusya Türkiye’nin stratejik ortağı diye de biliniyor. Bu zirvede ikili ilişkiler kapsamlı şekilde ele alınacak, ayrıca iki ülkeyi ilgilendiren temel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alış verişi yapılacak.

Malum, Türkiye Esad rejiminin ortadan kalkmasını istiyor. Bu tutumunda ABD ile aynı görüşte. NATO’da birlikte olduğumuz ABD, Kırım’ı işgal eden Rusya’ya karşı ambargo konulmasının başmühendisi. Anlaşılan Putin ile Erdoğan’ın buluşmaları çok ilginç olacak.

Bu ambargo ve petrol fiyatlarının (varili 75 dolar) hızlı düşmesi dolayısıyla Rusya büyük maddi kayıpta. Ülkede enflasyon arttı, rublenin değeri hayli düştü. Türkiye işte bu iki rakip arasında cambazlık yapmak zorunda kalıyor.

 

Bir bakan istifa etti, bir başbakan hapiste:

Üç yıldan beri İspanya Sağlık, Sosyal Hizmetler ve Eşitlik Bakanı olan Ana Mato, hakkındaki yolsuzluk iddiaları sebebiyle istifa etti. Ulusal mahkeme yargılama sürecini, Bakanın eski eşinin bir ihale karşılığı 500 bin Euro’luk hediye aldığını ve bundan eşini de yararlandırdığı iddiası ile başlattı. İstifasını sunan Bakan hiçbir davada sanık olmadığını, ancak “bu görevde kalarak İspanya hükümetini, Başbakanı ve Halk Partisi’ni yıpratmak için kullanılmasına izin vermek istemediğini” ifade etti. Bu nevi yüce davranışlar ülkemizde görmeye pek alışmadığımız konular.

Diğer yandan Portekiz’in 2005-2011 yılları arasında Başbakanı olan Jose Socrates yolsuzluk soruşturması kapsamında üç günlük ifadesinin ardından tutuklanarak cezaevine konuldu. Eski Başbakan vergi kaçırma, para aklama ve yolsuzlukla suçlanan Socrates’in avukatı Joao Araujo, kararı “haksız” olarak nitelendirdi ve itiraz edeceklerini açıkladı. Daha önce de Sosyalist lider Socrates’in ismi ‘Freeport’ ve ‘Monte Branco’ adlı yolsuzluk soruşturmalarında da geçmiş, ancak hakkında dava açılmamıştı. Şimdi ise vergi kaçırma, para aklama ve yolsuzlukla suçlanıyor. Anlaşılan yüksek makamlarda zengin olma arzusu daha da artıyor.

Balhaş (Balkaş) Gölü Yok Olma tehdidi altında:

Kazakistan’ın Çine yakın bölgesinde bulunan dünyanın en büyük on beşinci gölü Balhaş, Çin’in istismarı yüzünden 5-6 yılda yok olabilecek. Diğer ifade ile eski Sovyet coğrafyasındaki en büyük gölü olan Balhaş’ın kaderi Aral denizine benzeyecek. Bir nedeni gölün sularının çevredeki insanlar tarafından kullanılması ise ikinci neden Çin Halk Cumhuriyetinin Balhaş’ı besleyen nehirlerin yolunu kesmesi, yönünü değiştirmesidir.

Kazakistan Çin ile 2001 yılında çevre ırmakların kullanımı hakkında anlaşma yapmıştı. Ancak Çin yönetimi bu anlaşmanın şartlarına uymadı. Neticede bu gölün çevresinde Aral denizi çevresinden de daha fazla ekolojik bir felaket olacak, insanlar hayatlarını kaybedecekler.

 

Canlı bir hücre ilk kez görüntülendi:

Nobel ödüllü Amerikalı fizikçi Eric Betzig ve ekibi, yaşayan hücrelerin içindeki kimyasal süreci gerçek zamanlı ve 3 boyutlu olarak izlemeyi sağlayan yeni bir mikroskop geliştirdiler.

Bu yılın 8 Ekim’inde kimya alanında Nobel ödülü kazanan 3 bilim adamından biri olan Erie Betzig, bu sefer ‘örgü yaprak’ adı verilen mikroskobu ile çığır açmaya hazırlanıyor.

Geliştirilen bu mikroskop sayesinde bilim insanları, hücreye zarar vermeden ya da çok az zararla içindeki süreci daha detaylı bir şekilde inceleyebilecek. Biyolojik örneklerden yüksek çözünürlüklü görüntü alabilme yeteneği sayesinde hücresel ve hücre altı seviyede neler gözlemlenebileceğine dair yeni bilgiler elde edilebilecek. Bu yöntemle birçok hastalığın teşhisi ve tedavisi mümkün olacak diye düşünülüyor.

 

live_cell
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • LinkedIn
Görselin kaynağı

 

Author: Nadir Devlet

Prof. Dr., Türk Dünyası tarihi ve uluslararası ilişkileri uzmanıdır. 20 ve 21. yüzyılda Rusya, Kafkasya ve Orta Asya’daki Türk halklarının geçmişi, bugünü, siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik yapıları üzerinde yoğunlaşmıştır.

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This