HES KURBANI KÖYÜ DUYAN YOK MU?

 

Sular altında boğulmaya terk edilen HES mağduru Darıbükü köyü. Barajda su tutulmaya ramak kaldı. Takiben köylülerin yaşadığı yerler sular altında kalacak.

 

 

11-12 Ağustos 2015 tarihinde Kılavuz Kirpi yazarlarından Sayın Nihal Küpeli ile birlikte ziyaret ettiğimiz, Isparta/Sütçüler’e bağlı Darıbükü’nde yaşamın sonuna geliniyor.

Yaptığımız görüşmelerde, sular altında kalacak evlerde oturanlara, 400 metrelik bahçeli evler sözü verilmiş. Ancak sonrasında bu evler 250 metreye düşürülmüş. Şimdi ise…

 

Köylünün bir kısmı şehirlere taşınmak zorunda kaldı, bir kısmı ise yine dağlar ve yeşillikler arasında yaşamaya devam edeceğini açıklamıştı.

Buradaki köylülere çoğunluğu 50 birkaç tane de metrekarelik evler verileceği haberleri geliyor. Bu evler köy evi değil, şehirli evi ve beton. Onlarca yıldır bahçeleriyle, sayalarıyla, hayvanlarıyla, depolarıyla yaşayan köylüler beton evlere hapsedilecek! Bu evler onlar için birer mezar!

Köyünü, dağlarını, yeşilliklerini terk etmek istemeyenler için biraz yukarılardaki Düz Mevkiinde inşaatlar başladı.

Darıbükü’den bir köylünün feryadı

“Sesimizi duyan var mı? Şirket köylüyü kandırdı, devlet bize bakmıyor.”

“Barajı yapan şirket köylüyü bin bir vaatle kandırdı. Köylüye ‘istimlak yapılacak’ denildi ancak pazarlık yoluyla evler ve araziler köylünün elinden alındı. Evlerini vermek istemeyenlere, ‘yeni ev yapacağız’ dediler. Baraj inşaatı tamamlanmak üzere ama köyden uzak bir yerde bir ay önce yapımına başlanan evler hala tamamlanmadı. Köyü ikiye böldüler.

Köylünün huzurunu, ruhsal dengesini bozdular.

Yapılan evler çok gülünç. Adeta köylüyle dalga geçiliyor. Ev diye yaptıkları kümes mi oyuncak mı anlamış değiliz. Evlerin kimi 50 metrekare kimi de 70 metrekare olarak yapılıyor. İlgililere bunun nedenini sorduğumuzda, ‘efendim 70 metrekarelik evlerin sahiplerinin yerleri büyüktü’ diyorlar. Eşitlik ilkesine aykırı olarak yapılan evler sözde yığma bina ama 3 metre taş duvarın üstüne tek sıra 15 santimetrelik tuğla ile yapılıyor. Böyle yığma binayı ben ilk defa burada gördüm.
Köylülerin bu evlerde yaşaması imkânsız.

Köyde piknik tüpü bile olmayan aileler var. Bu evlerin hiç birinde ocak yok, baca yok. Ahır, samanlık, odunluk yok. Şirket yetkilileri basına ‘depreme dayanıklı, modern ve sağlıklı evler yapıyoruz’ diye demeçler veriyorlar ama sonuç hüsran.

Devlet ve şirket köylüyü kandırdı.

Köylünün yaşamı elinden alınıyor. Halk huzursuz ve perişan. Yapılan evler ihtiyaca cevap vermediği için herkes beddua ediyor. Köylülerin şu anda yaşadığı, o beğenilmeyen evlerin konforundan eser yok. Yapılan yeni evler köyün en kötü evinin bile karşılığı değil. Acaba bu evlerde yaşanır mı, yaşanırsa ne kadar yaşanır, yoksa bu evler köylülerin mezarları mı olur diye merakla bekliyoruz.”

 

Darıbükü köylüleri bu hususlara vurgu yapıyor ve tümü gelecekten umutsuz. Onlara destek olmak için bu yazıyı paylaşabilir, durumdan mümkün olduğu kadar geniş kitlelerin haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Author: Ali Özırmak

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share This