HİPERKATİF ÇOCUKLAR İÇİN BİR UMUT

 

İstanbul Psikiyatri Enstitüsü, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) hakkındaki temel bilgileri şöyle sıralıyor:

Çocuğunuz “ele avuca sığmıyor” mu? Çok mu “yaramaz”? Yerinde duramıyor mu? Dikkatini uzun süre bir şeye veremiyor mu? Siz cümlenin sonuna gelene kadar o başka yerlere gitmiş mi oluyor? O zaman bu yazıyı okuyun ve size ve çocuğunuza uyduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden bir uzmana danışın.
DEHB’si olan çocuklar düşünmeden hareket ederler, hiperaktiftirler ve odaklanmakta zorluk çekerler. Onlardan ne beklendiğini anlasalar da uygulamakta güçlük çekebilirler çünkü yerlerinde duramazlar, dikkatlerini veremezler ve ayrıntılara dikkat edemezler.
Elbette bütün çocuklar, özellikle erken yaşta zaman zaman böyle davranırlar, hele heyecanlı veya kaygılıyken. DEHB’nin farkı, belirtilerin daha uzun süreli olması ve daha farklı ortamlarda görülmesidir. Bu belirtiler çocuğun sosyal ve akademik işlevselliğini ve ev hayatını etkiler. Ancak uygun tedavi ile DEHB’si olan çocuklar bu belirtilerle başa çıkmayı öğrenebilir ve başarılı bir hayat sürdürebilirler.

 

Peki ya ilaç tedavisi de işe yaramazsa?

dans_egitimi
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • LinkedIn

 

Oğlu Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğundan mustarip olan

anne, çocuğunun iyileşmesinde dansın nasıl “kurtarıcı” bir etkisi

olduğunu, Sun Herald’a anlatmış. Sizler için Türkçe altyazılar ekledik.

Videonun sağ altındaki kutuya tıklayarak Türkçe altyazıları etkinleştirebilirsiniz.

 

 

 

İyi seyirler, sağlıklı günler…

 

 

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This