İRAN’DA ERKEKLER NEDEN TESETTÜRE GİRİYOR?

 

İranlı kadınların başı açık dolaşması 1979’daki İslam Devrimi’nden bu yana kesinlikle yasak.

O tarihten bu yana 3 milyon 600 bin kadın adli kovuşturmaya uğramış ve çeşitli cezalara mahkûm edilmiş. Kamusal alanda saçı görünür halde dolaştığı için ya da giyimleri İran yasalarına göre tesettür (hijab) uyarınca bulunmadığı için…

 

İngiltere’de sürgünde yaşayan İranlı kadın hakları savunucusu Masih Alinejad şöyle diyor: “Öncelikle tesettüre karşı olmadığımı vurgulamak isterim. Ne var ki bir yetişkine ne giyeceğini, nasıl giyineceğini devlet eliyle dikte etmek, insan onuruna aykırıdır.”

Bu sözleri 2015 yılında “Cenevre İnsan Hakları ve Demokrasi Zirvesi”nde, “Kadın Hakları Ödülü”ne layık görülmesinin ardından yaptığı konuşmada dile getirmiş.

 

İran’da kadınların yasa karşısındaki bu onur kırıcı durumu henüz düzeltilmiş değil. Ancak artık internet çağındayız ve sanal dünyada polisiye tedbirler almak o kadar kolay olmuyor.

Bir grup İranlı kadın sosyal medyada başı açık fotoğraflarını paylaşmaya başladığından beri ülke çapında zorunlu tesettür karşıtı barışçıl eylemler görülmeye başladı.

Bunlardan biri de İranlı erkeklerin eşleriyle birlikte, başlarını kapatmış fotoğraflarını yayımladıkları #MenInHijab yani tesettürlü erkekler hareketi.

 

İranlı erkeklerin bu saygın ve cesur eylemi şu karelere yansıdı:

 

 

Author: Beril Cansever Devlet

[yazar] [ara sıra çevirmen] [çeyrek asırdır eğitimci]

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This