UYUŞTURUCU GİBİ YİYECEKLER

 

Herkesin bildiği sırlardan biridir: En lezzetli yiyecekler daima en zararlı olanlardır. Üstelik onlara bayılırız!

Michigan Üniversitesinden bir grup bilim insanının yürüttüğü araştırmaya göre bazı yiyeceklerin insanda bağımlılık yaratma ihtimali, diğer gıdalardan yüksekmiş. İki kısım halinde yürütülen araştırmanın bir bölümü 18-23 yaş aralığındaki 120 üniversite öğrencisi üzerinde yapılmış, bir diğer bölümü de başka 384 katılımcıya uygulanmış.

Deneklere, çiftler halinde yiyecek fotoğrafları gösterilmiş ve “bu iki gıdadan hangisini tercih edersiniz” “bu iki gıdadan hangisinden vazgeçmeniz daha zor olur” gibi sorular yöneltilmiş. Sonuçta 20 yiyecekten oluşan bir liste meydana çıkmış.

Araştırmanın sonuç bölümünde bu yiyecekler için “uyuşturucu madde gibi bağımlılık yaratan” tanımlaması kullanılıyor. İlginç olan listedekilerin tümünün işlenmiş gıdalar olması. Uzmanlar çokça işlem görmüş, katkı maddeleriyle zenginleştirilmiş bu yiyeceklerin beyinde “ödül” gibi algılandığını ve verdiği hazdan dolayı bağımlılık yarattığını belirtiyor.

İşte o 20 gıda:

 

ACABA?

Merak ediyoruz, bu araştırma Türkiye’de yapılsa acaba hangi yiyecekler “bağımlılık yapar” listesine girerdi? Akla ilk gelenler tabii ki kebap, döner, mantı, künefe, baklava…

Devamını da siz ekleyin 🙂

 

Author: Kılavuz Kirpi

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share This